Politechnika Białostocka rozpoczęła produkcję przyłbic medycznych

Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej odpowiedział na apel podlaskich szpitali i rozpoczął produkcję przyłbic medycznych. Oprócz maseczek i rękawic to w tej chwili podstawowy sprzęt ochronny dla lekarzy, pielęgniarek oraz ratowników medycznych, którzy znajdują się na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem.

– Pracownicy Szpitala MSWiA w Białymstoku oraz Szpitala Wojewódzkiego w Łomży zwrócili się w tym tygodniu z prośbą o pomoc – wykonanie przyłbic ochronnych z wykorzystaniem druku 3D – opowiada dr hab. inż. Szczepan Piszczatowski, prof. PB  – dyrektor Instytutu Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. – Sprawdziliśmy swoje możliwości. Okazało się, że wykonanie takiej przyłbicy na naszych drukarkach 3D to aż 3 godziny. Szukaliśmy sposobu zwiększenia efektywności naszych działań, by skrócić czas produkcji. Postanowiliśmy zastąpić druk 3D ramki mocującej osłonę (czas wydrukowania 1 sztuki to co najmniej 1 godzina) montażem z użyciem prefabrykowanych elementów z tworzyw sztucznych (czas wykonania to ok. 10 min.!).  25 marca przekazaliśmy dziesięć egzemplarzy przyłbic Szpitalowi MSWiA w Białymstoku, już następnego dnia uzyskaliśmy  akceptację projektu: nasze przyłbice sprawdzają się.

Szczepan Piszczatowski liczy, że przy zaangażowaniu pracowników i maszyn na Wydziale Mechanicznym może wyprodukować nawet 100 przyłbic w ciągu dnia. Warunek to zabezpieczenie materiałów i pieniędzy na ich zakup.

– Mamy zabezpieczone materiały na wykonanie 450 sztuk – dodaje.

W piątek (28 marca) 30 przyłbic odebrał Szpital Wojewódzki w Łomży. 10 przekazanych zostało do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Zgłaszają się kolejne placówki: Szpital Wojewódzki w Białymstoku, szpital w Bielsku Podlaskim.

Red. M.L.

Fot. Politechnika Białostocka

Dorota Sawicka / Rzecznik Prasowy Politechniki Białostockiej

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy