Białystok. Muzeum Wojska będzie miało nową siedzibę na tzw. Węglówce

W jednym z powojskowych magazynów przy ul. Węglowej, do 2026 r. powstanie nowa siedziba Muzeum Wojska w Białymstoku – poinformował w niedzielę podczas konferencji prasowej prezydent miasta Tadeusz Truskolaski

Chodzi o budynek nr 10 przy ul. Węglowej 3 w sąsiedztwie już istniejącego parku militarnego Muzeum Wojska. Obok jest też Muzeum Pamięci Sybiru.

Na zdjęciu poniżej:

1. Muzeum Wojska w Białymstoku. Fot. UM Białystok 

2. Park Militarny Muzeum Wojska w Białymstoku. Fot. PAP/A. Reszko

3. Muzeum Sybiru w Białymstoku. Fot. Podlaskie24.pl

4. Powojskowy magazyn przy ul. Węglowej w Białymstoku. Fot. UM Białystok 

Magazyn nr 10 na tzw. Węglówce jest pusty, wymaga remontu i adaptacji. „Słynna +Węglówka+ nabiera coraz bardziej realnych kształtów bycia takim miejscem dziedzictwa kulturowego” – mówił Truskolaski.

Obecnie Muzeum Wojska mieści się w centrum miasta, w kamienicy przy ul. Kilińskiego. Jak ocenił prezydent, kamienica nie jest przystosowana do celów muzealnych, gdyż w zamyśle była budynkiem mieszkalnym. Dodał, że Muzeum Wojska znajduje się tu od ponad 50 lat.

Jak zaznaczył, czas, by muzeum przenieść do takich warunków, w których będzie można prezentować wszystkie zbiory, oraz, by osoby z niepełnosprawnościami mogły mieć lepszy do nich dostęp.

Tadeusz Truskolaski poinformował, że prace przy budowie siedziby Muzeum Wojska na Węglowej mają się zacząć w 2024 r. i potrwać do 2026 r.

Budowa oraz przygotowanie wystaw stałych w Muzeum Wojska na Węglowej mają łącznie kosztować ok. 30-35 mln zł, z czego budowa ok. 24 mln zł – poinformował dyrektor Muzeum Wojska Robert Sadowski. Prezydent Truskolaski dodał, że miasto Białystok dostało już na ten cel 3,5 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, będzie też składany wniosek o kolejne pieniądze z UE do programu Interreg Polska-Litwa, pieniądze dołoży też miasto. „Myślę, że zgodnie z planem ta placówka zostanie rozbudowana i będziemy mieli można powiedzieć taki prawdziwy kompleks – z jednej strony muzealny, a z drugiej strony związany z militariami i z historią wojska” – ocenił prezydent.

Sadowski powiedział, że 700 metrów w budynku na Węglowej będzie przeznaczonych na powierzchnię wystawienniczą – obecnie placówka ma 230 metrów takiej powierzchni. Podał, że gdy przed laty Muzeum Wojska zajmowało siedzibę na ul. Kilińskiego miało ok. 2 tys. eksponatów, a obecnie ok. 20 tys., tzw. sprzęt ciężki jest eksponowany w parku militarnym.

„To będzie jeden kompleks: park militarny plus nowe Muzeum Wojska (…) opowiadający historię naszego miasta, naszego regionu” – powiedział Sadowski.

Muzeum Wojska powstało 56 lat temu. Na swojej stronie internetowej podaje, że jest „najstarszą i największą na wschód od Wisły placówką muzealną oraz ośrodkiem naukowo-badawczym o charakterze historyczno-wojskowym”. Gromadzi, konserwuje i udostępnia zbory związane z historią i tradycją wojskowości w północno-wschodniej Polsce i na dawnych kresach wschodnich. Prowadzi także zajęcia edukacyjne, publikuje prace naukowe i popularyzujące historię, współpracuje z kolekcjonerami, hobbystami militariów.(PAP)

Red. M. L.

Fot. UM Białystok

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy