Białystok. Rozpoczynają się „Barokowe Ogrody Sztuki”

Plenerowe koncerty muzyki barokowej, pokazy tańców z epoki oraz nocna instalacja artystyczna gigantycznych róż w ogrodach Pałacu Branickich – to niektóre z wydarzeń rozpoczynającego się w piątek 7. Festiwalu „Barokowe Ogrody Sztuki”. Impreza potrwa do niedzieli

Festiwal towarzyszy Dniom Miasta Białegostoku, które odbywają się zawsze w czerwcu, związane jest to z przypadającymi w czerwcu imieninami fundatora miasta Jana Klemensa Branickiego.

W tym roku impreza odbywa się pod hasłem „Król Słońce – fascynacje Branickiego”. Jak wyjaśniał wcześniej na konferencji zapowiadającej festiwal dyrektor Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku Wojciech Bokłago, Jan Klemens Branicki był zafascynowany królem Francji Ludwikiem XIV, ogrody przy Pałacu Branickich są inspirowane ogrodami wersalskimi. „Branicki chciał przenieść Wersal do Białegostoku” – dodał.

W ramach tegorocznej odsłony „Barokowych Ogrodów Sztuki” większość wydarzeń będzie odbywać się w ogrodach przy Pałacu Branickich i Auli Mana w pałacu. Zaplanowano liczne koncerty i pokazy tańców dawnych.

Będzie można posłuchać „Koncertu dla króla” w wykonaniu Zespołu Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona w Warszawie, któremu towarzyszyć będą dwie mezzosopranistki Aneta Łukaszewicz i Anna Radziejewska. W programie znalazł się też koncert „Muzyczny Wersal” na trzy klawesyny, podczas którego wystąpią Elżbieta Stefańska, Lilianna Stawarz oraz Anna Krzysztofik-Buczyńska.

W ogrodach Pałacu Branickich będzie można oglądać spektakle taneczne w wykonaniu Balet Cracovia Danza, Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis” i litewskiego Zespołu Tańca Historycznego „Fioretti”.

W ogrodach do końca czerwca czynna będzie instalacja artystyczna „Królewskie róże”. To kilkanaście gigantycznych róż rozstawionych w różnych częściach ogrodu, które wieczorami będą podświetlane.

Organizatorzy zapraszają też na warsztaty i wykłady. Badacze i historycy opowiedzą m.in. o kulturze shoppingu w XVIII wieku, czyli gdzie Braniccy jeździli na zakupy czy o fascynacjach Branickiego Ludwikiem XIV.

Zaplanowano też spacer edukacyjny w Tykocinie. W ramach niego odbędzie się zwiedzanie miejscowego kościoła, który został wybudowany dzięki fundacji Branickich.(PAP)

Red. M. L.

Fot. DKŚ w Białymstoku

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy