Miasto Białystok przygotowuje się do otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru

Po czterech latach od powołania, 17 września tego roku Muzeum Pamięci Sybiru zostanie otwarte dla zwiedzających. Miasto Białystok już przygotowuje się do tej uroczystości

Muzeum Pamięci Sybiru będzie można zwiedzać od 17 września. Tego dnia nastąpi uroczyste otwarcie tej nowej instytucji na mapie naszego miasta – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Będzie to jedyne muzeum w kraju opowiadające historię polskiej obecności na Sybirze od XVI wieku, carskich zsyłek Polaków w głąb Rosji oraz represji i zbrodni sowieckich, w tym deportacji na Syberię i do Kazachstanu. Chcemy, aby otwarcie tej placówki miało wyjątkowo uroczysty charakter.

Prezydent Truskolaski podpisał (26.03) pierwsze zaproszenia na tę uroczystość.

Otrzymają je obecny i byli prezydenci Polski. Zaproszenia zostaną także wystosowane do marszałków Sejmu i Senatu, członków rządu. Szczególnymi gośćmi podczas otwarcia muzeum będą Sybiracy – bezpośredni świadkowie historii – i ich potomkowie.

To dzięki ich świadectwu możliwe było powstanie tej placówki – zapewnił Tadeusz Truskolaski. –  I to oni, bohaterowie tamtych czasów, prowadzą nas przez wystawę, która jest naszym hołdem złożonym wszystkim zesłańcom.

Budowa siedziby Muzeum Pamięci Sybiru (MPS), finansowana z budżetu Miasta i resortu kultury, zakończyła się w ubiegłym roku.

Od tamtej pory trwały prace nad urządzeniem wystawy stałej i wnętrza budynku. Na kilka miesięcy przed otwarciem prace nad wystawą stałą zmierzają ku końcowi. Na ponad 2 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej zamontowano m.in. 159 gablot, zainstalowano 29 projektorów i 95 urządzeń audio, ustawiono 9 kiosków multimedialnych, 99 symbolicznych steli (w tym 24 imienne), zamontowano 63 panele tekstowe i 356 tabliczek z opisami i podpisami. Przygotowano też multimedia, w tym ponad 100 minut nagrań dźwiękowych i blisko 20 minut filmów.

W całym budynku pojawia się nowe wyposażenie, testowane są systemy zarządzania obiektem i ruchem zwiedzających.

Wyposażane są magazyny i powierzchnie biurowe, a specjalistyczne urządzenia trafiają do pomieszczeń związanych z konserwacją eksponatów, czy sali multimedialnej. Aranżowany jest również sklep muzealny, przestrzeń kasowa i szatnie.

Projekt „Wykonanie wystawy stałej i zakup wyposażenia na potrzeby Muzeum Pamięci Sybiru” kosztował ok. 13 mln zł.

Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie z UE w wysokości
6 mln 783 tys. zł. Pozostała kwota została pokryta z budżetu Miasta Białegostoku.

Red. M.L.

Fot. Muzeum Pamięci Sybiru

Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy