Program 5. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek”

To nie lada gratka dla miłośników teatru. W dniach 16-24 czerwca 2023 w Białymstoku odbędzie się 5. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek”

METAMORFOZY LALEK to festiwal teatralny o zasięgu międzynarodowym, prezentujący profesjonalnych twórców teatralnych. Ideą festiwalu jest przełamywanie stereotypów dotyczących postrzegania teatru lalkowego jako teatru dla dzieci poprzez prezentację najwartościowszych zjawisk, oryginalnych środków ekspresji artystycznej oraz trendów we współczesnym teatrze lalkowym dla dorosłych. Celem jest także zbliżenie i wzajemne inspirowanie się środowisk artystycznych z kraju i ze świata.

Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję poznać szerokie spektrum scenicznej twórczości lalkowej prezentowanej przez wybitnych artystów z Polski i zagranicy.

W festiwalu wezmą udział zespoły takie jak Plexus Polaire (Francja), The Key Theatre (Izrael), Kaunas State Puppet Theatre (Litwa), TAMTAM objektentheater i Cat Smits Company (Holandia), Divadlo Alfa (Czechy) oraz Zero en Conducta (Hiszpania). W programie festiwalu znalazły się w sumie 23 tytuły, z czego 14 zaprezentują zaproszone zespoły. Pozostałe 9 to najnowsze spektakle z repertuaru BTL, w tym dwie czerwcowe premiery: „Zemsta” Aleksandra Fredry w reż. Pawła Aignera oraz „Pustostany” Doroty Kotas w reż. i adaptacji Waldemara Wolańskiego.

ZOBACZ: Pełny program wydarzenia

Festiwal METAMORFOZY LALEK będzie również okazją do wspólnego świętowania „70. urodzin” Białostockiego Teatru Lalek

W dniu 18 czerwca z tej okazji odbędzie się szereg jubileuszowych wydarzeń. O godzinie 17:30 otworzymy wystawę „U źródeł”, która przybliżymy uczestnikom historię naszego teatru oraz niezwykłą osobę Piotra Sawickiego – społecznika i wychowawcy młodzieży; fotografa, rzeźbiarza, malarza, aktora, reżysera i wreszcie założyciela teatru Świerszcz – dzisiejszego Białostockiego Teatru Lalek. Uczcimy także powstanie Alei Lalkarzy im. Piotra Sawickiego. O godzinie 18:00 rozpocznie się jubileusz, podczas którego nastąpią wręczenia odznaczeń osobom, zasłużonym na rzecz Białostockiego Teatru Lalek. Wieczór zakończy koncert jazzowy w wykonaniu białostockich muzyków pod kierownictwem Marcina Nagnajewicza.

Festiwal METAMORFOZY LALEK jest realizowany dzięki środkom z budżetu Miasta Białegostoku (BTL uzyskał dotację celową w wysokości 300.000 zł) oraz wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (dotacja w wysokości 106 800 zł).

Organizatorem wydarzenia jest Białostocki Teatr Lalek (BTL). To jedno z najbardziej prestiżowych miejsc na mapie kulturalnej północno-wschodniej Polski oraz jedna z najlepszych scen lalkowych w kraju.

Teatr działa nieprzerwanie jako scena zawodowa od 1953 roku. Prezentuje spektakle zarówno dla dzieci jak i widzów dorosłych, przygotowując w każdym sezonie teatralnym od 5 do 6 premier. Niemal każda premiera jest produkcją międzynarodową, wykorzystującą rozmaite techniki lalkowe, formy teatru wizualnego, teatru przedmiotu, teatru maski i teatru aktorskiego. Spektakle BTL są pokazywane na festiwalach w Polsce oraz zagranicą.

W tym roku Teatr świętuje 70 lat swej działalności. Festiwal METAMORFOZY LALEK będzie okazją do zaakcentowania tego jubileuszu.

Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wejściówki, które będą dystrybuowane od 2 czerwca (piątek) w godzinach od 17:00 do 19:00 w kasie Białostockiego Teatru Lalek (ul. Kalinowskiego 1).
Odbiór wejściówek osobisty – bez możliwości wcześniejszej rezerwacji.
Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 2 wejściówki na maksymalnie 2 spektakle (łącznie 4 wejściówki).

Godziny pracy Kasy BTL w kolejnych dniach:
03/06 (sobota): 13:00 – 19:00
04/06 (niedziela): 11:00 – 12:00, 15:00-16:00

Wejście na spektakl z wejściówką będzie możliwe do 20 minut przed rozpoczęciem przedstawienia. Później wejściówki tracą swą ważność.

Więcej informacji: tel. 85 742 50 33 oraz 85 742 50 31 wew. 112, 115.

Red. M.L

Fot. BTL

Białostocki Teatr Lalek

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy