Święto Niepodległości – wydarzenia kulturalne i sportowe w Białymstoku

W piątek (11 listopada) w Białymstoku odbędą się uroczyste obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Wspólnie uczcimy pamięć o tamtych wydarzeniach uczestnicząc w uroczystościach, imprezach sportowych i kulturalnych, oraz wywieszając biało-czerwone flagi.

Stowarzyszenie Grupa Wschód zaprasza 10 listopada na cmentarz wojskowy w Białymstoku. Tam o 18 zapłonie „Światło Pamięci Niezwyciężonym w Dekadę Stulecia Odzyskania Niepodległości”.

„Światło Pamięci Niezwyciężonym w Dekadę stulecia Odzyskania Niepodległości”

Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza na pokaz sprzętu wojskowego, wystawy i projekty edukacyjne, Galeria im. Sleńdzińskich na wspólne śpiewanie, natomiast Fundacja Białystok Biega – na wydarzenie sportowe „Biegnę dla Niepodległej”.

Główne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Białymstoku rozpoczną się w piątek (11 listopada) o godz. 12.30 przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki. W 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Białymstoku odbędą się również wydarzenia kulturalne i sportowe.

„Biegnę dla Niepodległej” to wydarzenie o wyjątkowym charakterze. Biegacze spotykają się na starcie w Białymstoku, ale na jednym z dystansów można dołączyć również wirtualnie, biegnąc dla Niepodległej na całym świecie. Do wyboru są dwa dystanse: bieg na 10 km, którego trasa posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, oraz bieg na symbolicznym dystansie 1918 m. Start i meta zlokalizowane będą na Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku. Biegacze pobiegną w ścisłym centrum miasta. Zawody rozpoczną się o godz. 14:00, tak aby każdy mieszkaniec Białegostoku mógł uczestniczyć zarówno w uroczystych obchodach, jak i wydarzeniu sportowym. Start na dystansie 1918 m o godz. 14.00, a na 10 km – o godz. 14.15. Bieg wirtualny na dystansie 10 km trwać będzie od 11 do 21 listopada (dzień i godzinę startu biegacz ustala samodzielnie). Więcej informacji o wydarzeniu na stronie biegnedlaniepodleglej.pl

Tego samego dnia (11 listopada) od godz. 9.30 Muzeum Wojska w Białymstoku zrealizuje specjalny program, w którym znajdują się m.in. wyjątkowe wystawy, wykłady i pokazy. Podczas finału projektu edukacyjnego „11-stu dla Białegostoku”, odbędzie się m.in. prezentacja instalacji artystycznej, zajęcia edukacyjne dla dzieci (warsztaty kolagrafii i robienie patriotycznych przypinek), dystrybucja bezpłatnych egzemplarzy jednodniówki przygotowanej przez  uczestników działania. O 11.00 rozpocznie się wykład historyczny na temat odzyskania niepodległości przez Białystok. W godz. 11.00-16.00 przed budynkiem Muzeum przy ul. Kilińskiego, można będzie zobaczyć sprzęt wojskowy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. O godz. 13.30 rozpocznie się finał konkursu „Moja niepodległa”. Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie pracy plastycznej lub fotografii. O 14.00. kurator oprowadzać będzie zwiedzających po wystawie prezentującej instalację „11-stu dla Białegostoku”, gościom towarzyszyć będzie tłumacz Polskiego Języka Migowego. Muzeum zaprasza również do zwiedzania ekspozycji, m.in. wystawy czasowej „42. pułk piechoty i 10. pułk ułanów w zbiorach Muzeum Wojska w Białymstoku”, wystawy jednego eksponatu „M3 Grease Gun – Smarownica”, wystawy migawkowej „Piłsudski. Fotografie ze zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku”, oraz wystaw stałych. Szczegółowy program wydarzeń na stronie Muzeum Wojska w Białymstoku.

Galeria im. Sleńdzińskich zaprasza na „11. wieczór wspólnego śpiewania pieśni i piosenek patriotycznych”. Spotkanie poprowadzi Patryk Ołdziejewski, akompaniować będzie Szymon Borys (fortepian), prowadzenie śpiewu: Andrzej Bielski & company. Początek o godz. 17.00 w Galerii przy Rynku Kościuszki 4.

Białostocki Ośrodek Kultury wraz ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych i Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaprasza na „Dzień Kina Polskiego”. Każdego roku z okazji Święta Niepodległości kina studyjne przygotowują specjalną ofertę filmową. W tym roku przygotowano projekcję pięciu filmów z tegorocznej 47. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

To wielka gratka dla fanów kina, zwłaszcza, że wszystkie filmy pokazywane są przedpremierowo. Szczegóły wydarzenia Dzień Kina Polskiego znajdują się na stronie Białostockiego Ośrodka Kultury.

Red. M.L.

Fot. arch. Podlaskie24.pl

Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy