W niedzielę Święto Kina – we wszystkich multipleksach i w wybranych kinach studyjnych bilety za 10 zł
W niedzielę w kraju obchodzone będzie Święto Kina. Z tej okazji bilety na seanse we wszystkich multipleksach i w wybranych kinach studyjnych będzie można kupić za 10 zł. W repertuarze na ten dzień znajdą się m.in. nowe polskie produkcje oraz propozycje dla najmłodszych widzów.
Jak przypomnieli organizatorzy w komunikacie przesłanym PAP, ideą wydarzenia jest „upowszechnianie sztuki filmowej i promowanie kina jako rozrywki dostępnej dla wszystkich”. „To niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć premierowe filmy i bieżący repertuar na dużym ekranie. Tego dnia można nadrobić kinowe zaległości za jedyne 10 złotych (plus opłata serwisowa w przypadku zakupu on-line)” – czytamy.
W repertuarze na ten dzień znajdą się nowe polskie produkcje, wśród nich doceniona Złotym Pazurem podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Apokawixa” Xawerego Żuławskiego. To łącząca elementy slashera i komedii opowieść o maturzystach, którzy postanawiają zorganizować nad morzem imprezę życia. Kiedy docierają na miejsce, okazuje się, że trafili na moment zakwitu sinic w Bałtyku. Kontakt z bakteriami powoduje, że ludzie zamieniają się zombie.
Tym samym paczce przyjaciół zaczyna zagrażać śmiertelne niebezpieczeństwo. Za scenariusz filmu odpowiadają Xawery Żuławski, Krzysztof Bernaś i Maciej Kazula. W obsadzie znaleźli się m.in. Waleria Gorobets, Alicja Wieniawa-Narkiewicz, Natalia Pitry, Marta Stalmierska, Sebastian Fabijański, Matylda Damięcka, Tomasz Kot i Cezary Pazura.
Widzowie będą mogli obejrzeć również inspirowanego historią ks. Jana Kaczkowskiego „Johnny’ego” Daniela Jaroszka, czyli opowieść o spotkaniu duchownego (w tej roli Dawid Ogrodnik) z młodym recydywistą Patrykiem Galewskim (Piotr Trojan), który za włamanie do mieszkania otrzymuje karę ograniczenia wolności w postaci prac społecznych. W filmie wystąpili też m.in. Marta Stalmierska, Maria Pakulnis i Witold Dębicki. Autorem scenariusza jest Maciej Kraszewski, który wydał również książkę „Johnny. Powieść o księdzu Janie Kaczkowskim”, poświęconą przyjaźni ks. Kaczkowskiego z Galewskim.
Entuzjastów kina historycznego może zainteresować „Orzeł. Ostatni patrol” Jacka Bławuta, który zapewnił twórcy w Gdyni nagrodę za najlepszą reżyserię. Akcja opowieści rozpoczyna się w 1940 r., gdy załoga ORP „Orzeł” miała już za sobą brawurową ucieczkę z internowania w Tallinie, blisko miesięczny rejs, w trakcie którego była ścigana i bombardowana przez niemiecką flotę, a także przydzielenie do Drugiej Flotylli Okrętów Podwodnych w Rosyth w Wielkiej Brytanii oraz zatopienie niemieckiego transportowca wojskowego „Rio de Janeiro” przewożącego żołnierzy i sprzęt wojskowy. Wieczorem 23 maja „Orzeł” wypłynął w kolejną wyprawę na Morze Północne. Pomimo woli walki z ze strony załogi, okręt nie powrócił z misji. Na ekranie zobaczymy m.in. Mateusza Kościukiewicza, Tomasza Ziętka, Rafała Zawieruchę i Filipa Pławiaka.
Nie zabraknie propozycji dla najmłodszych widzów, wśród nich „Kopciuszka i kamienia życia” Alice Blehart, „Mama Mu wraca do domu” Christiana Rylteniusa oraz „Mia i ja. Film” Adama Gunna.
Organizatorami Święta Kina są Cinema City, Helios i Multikino, partnerem zaś – Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Więcej informacji można uzyskać pod adresem: www.swietokina.com. (PAP)
Red. OKO
Fot. PAP Regiony
PAP Regiony