Piontkowski: dziś do konsultacji publicznych trafiają podstawy programowe do m.in. biznesu i zarządzania

Piontkowski: dziś do konsultacji publicznych trafiają podstawy programowe do m.in. biznesu i zarządzania

Dziś do konsultacji publicznych dopuszczamy rozporządzenia o podstawach programowych przedmiotów biznes i zarządzanie, języka łacińskiego i techniki i języka polskiego – powiedział we wtorek wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski.

Piontkowski powiedział, że zmiany są potrzebne ze względu na zapotrzebowanie różnych środowisk.

 

„Kilka miesięcy trwało, zanim przygotowaliśmy wstępne propozycje, a teraz chcemy rozpocząć zgodnie z całą procedurą ustawodawczą cykl konsultacji publicznych tak, aby ewentualnie dokonać jakichś innych zmian, jeżeli będą takie potrzeby” – dodał Piontkowski.

 

Konsultacje potrwają do końca listopada.

 

Piontkowski przypomniał, że biznes i zarządzanie zastąpi dotychczasowe podstawy przedsiębiorczości w szkołach ponadpodstawowych. Będzie nauczany w formie podstawowej obowiązkowej dla wszystkich uczniów, a dla zainteresowanych jako przedmiot rozszerzony ze zwiększoną liczbą godzin.

 

Zmiana dotycząca przedmiotu technika – kontynuował wiceszef MEiN – dotyczy pojawienia się dodatkowego komponentu rozszerzającego podstawy programowe przedmiotu.

 

„Uznaliśmy, że warto w nieco szerszym zakresie rozmawiać z uczniami szkół podstawowych o zachowaniu w ruchu drogowym, zachowaniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym” – powiedział. Mowa ma być na zajęciach np. o hulajnogach elektrycznych.

 

Kolejna zmiana dotyczyć ma łaciny. „Pojawił się pomysł, aby język łaciński był kolejnym przedmiotem jako język obcy do wyboru (…), jako drugi język obcy oprócz języków nowożytnych, których można uczyć się w szkole” – wyjaśnił.

 

Nowy przedmiot biznes i zarządzanie ma być nauczany w szkołach ponadpodstawowych. We wrześniu resort edukacji i nauki oraz GovTech zaprezentowały raport na temat planowanego wprowadzenia tego przedmiotu do szkół. W konsultacjach udział wzięło 30 tys. osób z całej Polski.

 

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek już w styczniu br. zapowiedział, że chciałby, aby od 1 września 2023 r. podstawy przedsiębiorczości zostały zastąpione nowym przedmiotem biznes i zarządzanie. Nowy przedmiot znalazłby się na maturze od 2027 r. jako przedmiot do wyboru.

 

Szef MEiN ocenił wówczas, że za mało jest w szkołach nauczanych praktycznych aspektów przedsiębiorczości. W styczniu br. Czarnek poinformował o rozpoczęciu konsultacji z rektorami SGH, Akademii Leona Koźmińskiego, przedstawicielami spółek giełdowych i pozagiełdowych. W styczniowej rozmowie z PAP szef resortu powiedział, że nowego przedmiotu uczyć będą nauczyciele podstaw przedsiębiorczości.(PAP)

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy