Choinka prosto z lasu w Przewalance – udana akcja leśników

Choinka prosto z lasu w Przewalance – udana akcja leśników

Ok. 10. tys. świątecznych drzewek na Boże Narodzenie przygotowali leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. W sobotę i w niedzielę (14 i 15 grudnia) można było wybrać, samemu wyciąć i kupić takie drzewko w Nadleśnictwie Knyszyn. To akcja „Choinka prosto z lasu” a zainteresowanie nią było ogromne i przeszło wszelkie oczekiwania.

 

 

,,Nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania. W zeszłym roku akcja była reklamowana, ale  tym roku jest ogromne zainteresowanie. pierwszego dnia odwiedziło nas ponad pięćset osób a dziś na pewno ponad tysiąc. To rekord. Ludzie stali w kolejce do kasy z choinkami jak w PRL-u„-  żartuje uśmiechnięta i zadowolona Ewelina Szklarzewska z Nadleśnictwa Knyszyn<
Całe rodziny z dziećmi, psami i piłami wyruszyły do Przewalanki, żeby poczuć magię świąt. Całe rodziny długo dyskutowały najpierw jaką choinkę wybrać.

 

,,Ja lubię wysoką. Taką wysoką jak ja i chudą też jak ja„- opowiada rozglądając się Piotr Siemieniuk z Białegostoku

 

,,Ja szukam małej do swojego pokoju” – opowiada mały Tomek

Potem rytualne cięcie w wykonaniu głowy rodziny.  Niektórzy przywieźli swoje piły. Inni korzystali z pożyczonych od leśników. Przekazywali i pożyczali je sobie nawzajem.Życzliwie i  z uśmiechem.

Tatusiowie i dziadkowie z dumą nieśli po polu choinek swoje zdobycze

Potem  już tylko obowiązkowy przystanek: kasa pod namiotem Nadleśnictwa Knyszyn. Leśnicy pomagali zapakować drzewko. Można było dostać szyszki na stroik do samodzielnego wykonania a także na miejscu zrobić sobie stroik ze świeżych gałązek i szyszek. Można było też posiedzieć przy ognisku i popiec kiełbaski.

Plantacja ma ponad 2 ha, leśnicy posadzili na niej w tym roku osiem tysięcy świerków pospolitych i srebrzystych. Wybór był ogromny. Każdy znalazł coś dla siebie.

,,Na pewno powtórzymy tę akcję za rok. Mamy jeszcze plantacje w innym miejscu„- zapewnia Ewelina Szklarzewska

Podobna akcja odbędzie się 21 grudnia w Nadleśnictwie Białowieża. Tam – jak informują leśnicy – przygotowano blisko 3 tys. świerków do wycięcia. Oprócz tych dwóch akcji, świąteczne drzewka na sprzedaż przygotowały wszystkie nadleśnictwa z regionu.

„Żywa choinka świąteczna, to coś więcej niż zwykłe drzewko. Swoją obecnością, wystrojem i zapachem zapewnia prawdziwy świąteczny klimat w domu. Dlatego też warto wybrać ją świadomie i cieszyć się jej dłuższą świeżością w domu, w porównaniu do choinek wcześniej wyciętych i sprzedawanych w innych miejscach w mieście” – podkreślali leśnicy.

Leśnicy będą sprzedawać choinki także przed świętami prawosławnymi. Boże Narodzenie, według kalendarza juliańskiego, którym posługuje się polska Cerkiew, przypada 7-8 stycznia.

Array

Red. Małgorzata Kotarska-Ołdakowska

Fot. Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy