Obraz „Święty Józef Kalasanty” z katedry pw. Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie trafił do rejestru zabytków województwa podlaskiego.
Powstanie obrazu datuje się na 3 ćw. XVIII wieku. Prawdopodobnie, jego autorem jest pijar Łukasz (Karol) Hübel, który w 1775 roku przebywał w Drohiczynie. Obraz w kształcie prostokąta wertykalnego, został namalowany techniką olejną na płótnie. Dzieło przedstawia postać świętego Józefa w pozycji klęczącej, wpatrzonego w Chrystusa na krzyżu. W dolnej części przedstawienia, poniżej ołtarza, ukazane są dwa putta. Jeden wskazuje dłonią postać świętego. Drugi, trzymając w dłoniach wstęgę z napisem z Księgi Przysłów: „Mąż posłuszny będzie mówił zwycięstwo”, spogląda na zakonnika.
„Obraz posiada wartości artystyczne. Jest dziełem stanowiącym przykład malarstwa barokowego. O wysokim poziomie artystycznym świadczy m.in. technika opracowania detali – dłoni i twarzy św. Józefa oraz putt. Sposób operowania światłem, a także zastosowanie elementów symbolicznych m.in. czaszki i dyscypliny podnoszą walory artystyczne tego dzieła” – powiedziała prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków. – Przedstawienie zostało wzbogacone silnymi kontrastami podkreślającymi najistotniejsze elementy kompozycji. Postacie wydobywające się z ciemnego tła skłaniają odbiorcę do refleksji.
O wpisanie obrazu do rejestru zabytków, do Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zwróciło się Wyższe Seminarium Duchowne Najświętszego Serca Pana Jezusa w Drohiczynie.
Zobacz też: Stawiski. Ornament – wić akantowa w rejestrze zabytków
Red. M.L.
Fot. WUOZ
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku