Słynne Plutycze będą chronione urzędowo?

Podlaska wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz chce ochrony układu przestrzennego wsi Plutycze w gminie Bielsk Podlaski. We wsi, która zasłynęła w całej Polsce dzięki programowi Rolnicy.Podlasie i swoim dwóm mieszkańcom Andrzejowi i Gienkowi Onopiukowi pozostanie tradycyjna zabudowa i układ domów.

Początek istnienia wsi Plutycze związany jest z przeprowadzeniem we włości bielskiej pomiary włócznej w I poł. XVI wieku. Do dzisiaj zachowały się tam charakterystyczne cechy realizowanego wówczas rozmierzenia i rozplanowania.

Plutycze są wsią szeregową z regularnymi zagrodami po obu stronach ulicy. Większość domów w zagrodach ustawiono szczytem do drogi. Biegnąca w linii prostej droga nadaje wsi szczególnie regularny charakter.

Siedliska, od zachodu i wschodu, obiegają drogi zagumienne, które określają granice zabudowy i oddzielają ją od pól uprawnych.

Plutycze charakteryzują się także jednolitością zabudowy mieszkalnej, wśród której większość stanowią tradycyjne drewniane domy. Wiele budynków jest w dobrym stanie i ma wartości artystyczne. Są reprezentatywne pod względem wykorzystanych materiałów, technik budowlanych, ukształtowania bryły i zdobnictwa.

Historyczna zabudowa wsi została zachowana w dużym stopniu. Regularny układ domostw, położonych po obu stronach biegnącej przez wieś drogi, ma z pewnością walor krajobrazowy.” – prof. Małgorzata Dajnowicz podlaska wojewódzka konserwator zabytków.

Wojewódzka konserwator zabytków jest przychylna objęciu ochroną konserwatorską układu przestrzennego wsi Plutycze. Postępowanie administracyjne w tej sprawie nie zostało jeszcze wszczęte.

Wieś, którą odwiedza setki turystów ma jednak szansę pozostać tak piękna jak jest teraz.

Polecamy film o Święcie Wsi w Plutyczach:


Polecamy film o belarce u Gienka i Andrzeja:

 

Array

Red. OKO

Fot. Podlaskie24.pl

na podst.informacji prasowej PWKZ w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy