Zorza polarna nad Suwalskim Parkiem Krajobrazowym


Na Słońcu odnotowano niedawno rozbłysk, a na Ziemi burzę geomagnetyczną i dużą intensywność zórz polarnych

W mediach społecznościowych można znaleźć zdjęcia zorzy polarnej, wykonane 26 lutego w północnych częściach Polski, na przykład w Międzyzdrojach, Chojnicach czy Kętrzynie. Zjawisko to zostało zaobserwowane również w nocy z 27/28 lutego z Góry Cisowej w Suwalskim Parku Krajobrazowym.

Zorza polarna to zjawisko świetlne występujące w górnej atmosferze naszej planety, w okolicach biegunów magnetycznych

Zazwyczaj zorze polarne możemy dostrzec za kołami podbiegunowymi, ale gdy warunki są sprzyjające (intensywna aktywność słoneczna i docierające do Ziemi koronalne wyrzuty masy od naszej gwiazdy), zdarza się je dostrzec też w niższych szerokościach geograficznych, także w Polsce.

Od Słońca nieustannie biegnie strumień naładowanych cząstek, tzw. wiatr słoneczny. Gdy na Słońcu zachodzą rozbłyski, strumień ten się zwiększa. Gdy wiatr słoneczny dociera w okolice Ziemi, natrafia na pole magnetyczne naszej planety, które powoduje odchylanie trajektorii cząstek. Cząstki poruszają się wzdłuż linii pola magnetycznego i wzbudzają atomy w atmosferze w obszarach okołobiegunowych. Skutkiem tego jest świecenie zorzowe spowodowane przez liczne linie emisyjne, szczególnie tlenu i azotu.

W kosmosie zorze polarne występują także na niektórych innych planetach. Zaobserwowano je na przykład na Jowiszu, Saturnie, Uranie, czy Neptunie. (PAP)

Red. L.M.

Fot. Facebook Magiczne Podlasie/ Kamilas Sk

PAP Regiony

5 1 vote
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy