92 inwestycje za ponad 193 mln zł – III edycja Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w Podlaskiem

92 inwestycje za ponad 193 mln zł – III edycja Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w Podlaskiem

W trzeciej odsłonie Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych pomoc finansowa trafiła do samorządów, na terenie których działały państwowe gospodarstwa rolne (PGR-y). W województwie podlaskim skorzysta z niej 88 gmin i powiatów, które będą mogły przebudować drogi, wyremontować świetlice wiejskie, zbudować stacje uzdatniania wody lub zmodernizować szkoły. – To nie tylko rozwój wspólnot lokalnych, ale wzrost gospodarczy naszego regionu. Samorządowcom życzę jak najmniejszej liczby przeszkód przy realizacji inwestycji – mówił w piątek (15.07) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Ponad połowa wszystkich gmin w Polsce, czyli ponad 1300 gmin skorzysta z tej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, przeznaczonej dla dawnych PGR-ów. To nowe szanse, które przeciwdziałają pustoszeniu tych terenów. W Podlaskiem pieniądze trafią do 88 samorządów: 14 powiatów i 74 gmin.

– To bardzo ważne, że jako obóz polityczny upomnieliśmy się o rozwój terenów popegeerowskich i jesteśmy przekonani, że otrzymane środki, łącznie z tymi przyznanymi w ramach innych programów, dadzą przyspieszony skok cywilizacyjny – podkreślał poseł Jarosław Zieliński.

Podlaskie samorządy zrealizują 92 inwestycje – Powiat Sokólski, Gmina Nowinka, Gmina Łomża oraz Gmina Hajnówka otrzymały dofinansowanie na dwa projekty. W większości bądą to przebudowy dróg – nadal największe potrzeby są właśnie w tym zakresie. Powiat białostocki wyremontuje cztery odcinki, na co dostał 4,5 mln zł.

Ponad 22,8 mln zł samorządy otrzymały na inwestycje w oświatę – głównie remonty szkół, 16,4 mln zł na modernizację budynków użyteczności publicznej.

16 mln zł z III edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych podlaskie samorządy wykorzystają na inwestycje wodno-kanalizacyjne, a ponad 13 mln zł na sportowo-rekreacyjne. Bezzwrotne dofinansowanie wyniesie nawet do 98 proc. wartości inwestycji. Minimalny poziom udziału własnego wynosi 2 proc.

W konferencji prasowej dotyczącej Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych wzięli udział posłowie Kazimierz Gwiazdowski i Mieczysław Baszko oraz senatorowie: Jacek Bogucki i Mariusz Gromko.

 

Red. OKO

Fot. Podlaski Urząd Wojewódzki

na podst. mat. Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy