Kiedy włączyć ogrzewanie podłogowe po ułożeniu płytek?

Kiedy włączyć ogrzewanie podłogowe po ułożeniu płytek?

Ogrzewanie podłogowe to coraz popularniejszy sposób na ogrzanie domowego wnętrza. Jeszcze do niedawna stosowany w takich pomieszczeniach jak łazienka czy hol, obecnie montowany w całym domu. Płytki ceramiczne to najczęściej wybierany rodzaj posadzki kładzionej na podłogówkę. Jeśli czeka Cię uruchomienie ogrzewania i zastanawiasz się kiedy jest na to najlepszy moment, podpowiadamy kiedy włączyć ogrzewanie podłogowe po ułożeniu płytek.

Ogrzewanie podłogowe popularne rozwiązanie w domowych wnętrzach

Wnętrza ogrzewane podłogówką, to coraz popularniejszy wybór, montowany nie tylko w łazienkach czy przedpokoju, ale także jako główne źródło ciepła we wszystkich pomieszczeniach. Takie rozwiązanie pozwala na aranżacyjne szaleństwa, bez obaw o szpecące wnętrze grzejniki czy wystające rurki. Do zalet możemy również zaliczyć mniejsze zużycie energii niż przy standardowych rozwiązaniach.

Duża popularność ogrzewania podłogowego przekłada się bezpośrednio na ilość produktów dedykowanych tej metodzie. Zaprawy, kleje oraz specjalne, odporne na temperaturę fugi. Stale wzbogacana jest również oferta posadzek, które możemy zamontować na ogrzewaniu podłogowym, na rynku pojawiły się już nawet specjalne panele. Nie mniej, niekwestionowanym numerem jeden są płytki podłogowe. Trwałe i odporne na wahania temperatur, a także idealnie przewodzące ciepło. Zdarza się jednak, że glazura pęka, za co winę ponoszą błędy w wykonaniu. Wśród nich, zbyt wczesne włączenie ogrzewania po ułożeniu posadzki.

Kiedy uruchomić ogrzewanie podłogowe po położeniu płytek?

Odpowiedź brzmi, to zależy. Głównie od rodzaju zamontowanego ogrzewania podłogowego. Jeśli decydujemy się na znacznie szybsze i łatwiejsze w montażu ogrzewanie elektryczne, choć kosztowniejsze w eksploatacji, to jest to uzależnione od szybkości wysychania kleju. Ten sposób, polegający na zatopieniu w specjalnym kleju do płytek maty lub folii grzewczej, stosuje się głównie w pojedynczych pomieszczeniach, jako ogrzewanie pomocnicze. Uruchomienie takiego ogrzewania możliwe jest po całkowitym wyschnięciu kleju, na którym zamontowaliśmy płytki ceramiczne. W zależności od zastosowanego preparatu czas ten wynosi maksymalnie dwa tygodnie. Zdarza się, że klej robi się twardy już po kilku dniach, w każdym jednak przypadku należy kierować się ściśle wytycznymi producenta.

Sprawa wygląda inaczej, gdy wybraliśmy wodne ogrzewanie podłogowe. Znacznie trudniejsze w położeniu, gdyż opiera się na systemie rur układanych na pożądanej powierzchni i wypełnionych wodą. Po dokonaniu próby szczelności instalacji całość przykrywa się jastrychem, będącym połączeniem zaprawy cementowej wzbogaconej o plastyfikator. Tak przygotowane podłoże musi odpowiednio wyschnąć i związać, co zajmuje około 20 dni. Po tym czasie należy rozpocząć wygrzewanie wylewki, przeprowadzane stopniowo przez kilka kolejnych dni, aż do osiągnięcia temperatury docelowej ogrzewania. Dopiero na tak solidnie przygotowaną bazę można kłaść płytki.

Warto pamiętać, że w przypadku użycia wylewek cementowych moment uruchomienia ogrzewania podłogowego jest znacznie dłuższy i wynosi średnio około trzech tygodni. Jeśli montujemy maty grzewcze i na nich kładziemy płytki ułożone na warstwie kleju, to czas do uruchomienia instalacji będzie znacznie krótszy i wyniesie około kilku dni. W zależności od szybkości twardnienia kleju.

Wydaje się, że montaż ogrzewania podłogowego jest szalenie czasochłonny i wymagający, być może, ale jest też na pewno wart poświęceń.

 

Red. OKO

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy