Nowy budynek dworca kolejowego w Łapach ma powstać do 2026 r.

Do 2026 roku ma powstać nowy budynek dworca kolejowego w Łapach

W niedzielę (24.09) władze gminy podpisały porozumienie z przedstawicielami PKP S.A. w sprawie tej inwestycji.

W miejsce już rozebranego, starego dworca kolejowego w Łapach powstanie nowoczesny modułowy obiekt. Inwestycja uzyskała dotację z Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030.

To symbolicznie, że dzisiaj spotykamy się w Łapach, mieście, które jest nierozerwalnie związane z koleją, już od 160 lat. Miasto od tamtego czasu znajduje się przy kolei, dlatego tak ważne jest, aby miało nowy dworzec kolejowy – powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Jak dodał, dworzec jest budowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030, czyli jednego ze sztandarowych programów Prawa i Sprawiedliwości.

Powstanie dworca to wynik starań samorządowców, którzy zabiegali o tę inwestycję. Przywracamy Łapom rangę ważnego punktu na mapie kolejowej Polski. To nie tylko dworzec, to też zwrócenie Łapom tytułu węzła kolejowego, poprzez odbudowę połączenia kolejowego pomiędzy Łomżą a Białymstokiem przez Łapy. W ten sposób w Łapach będą zbiegały się węzły kolejowe – mówił Jacek Sasin.

Polityk podkreślił, że inwestycja zostanie wizytówką Łap, będzie nie tylko nowoczesnym dworcem kolejowym, punktem przesiadkowym, ale również miejscem, gdzie będą powierzchnie handlowe i administracyjne.

Marszałek Artur Kosicki w trakcie niedzielnej konferencji zapowiedział również dofinansowanie drogi Łapy-Wysokie Mazowieckie.

To będzie następna kluczowa inwestycja, która rozwinie nie tylko Łapy, ale cały region – powiedział. –Jeżeli działamy razem, możemy zrobić więcej na rzecz mieszkańców naszego regionu. To pokazuje również, że jeżeli działamy wspólnie dla dobra miejscowości, to są tego realne efekty – podkreślił.

Dla dobra mieszkańców

Podpisana umowa zobowiązuje do budowy nowego dworca w Łapach na działce, którą samorząd zdecydował się przekazać w formie darowizny na rzecz spółki PKP S.A. Z kolei miasto Łapy zobligowało się do wynajęcia powierzchni na dworcu pod usługi przeznaczone dla mieszkańców.

Ogromnie się cieszę z dzisiejszego podpisania porozumienia, bo jak wiemy, mieszkańcy od wielu lat czekają na powstanie tej inwestycji – powiedział Krzysztof Gołaszewski, burmistrz Łap. – Rozebrany już budynek dawnego dworca był historią naszego miasta. Był dla nas ważny ze względu na to, że nasze miasto wyrosło przy kolei i przy niej się rozwinęło. Jestem przekonany, że wszyscy mieszkańcy Łap nie mogą doczekać się nowego budynku i odmienionego centrum naszego miasta – podkreślił burmistrz.

Koncepcja zakłada, że nowy budynek będzie składał się z trzech części połączonych.

W jego zachodnim skrzydle zlokalizowana będzie przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol będący jednocześnie poczekalnią, pomieszczenie kasy biletowej oraz toalety, natomiast we wschodniej –będą dwa lokale przeznaczone dla samorządu o powierzchni łącznej przeszło 70 m kw.

W części środkowej dworca znajdzie się zadaszona i otwarta poczekalnia letnia z ławkami i zielenią, a także stojaki rowerowe.

Dworzec ma być gotowy do końca 2026 r.

Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A. w trakcie niedzielnej konferencji wspomniał o tym, że lokalna społeczność wystąpiła do zarządu PKP S.A. z wnioskiem o uhonorowanie na dworcu honorowego mieszkańca Łap – śp. Krzysztofa Putrę. I tak się stanie. Na nowym budynku dworca znajdzie się tablica upamiętniająca Krzysztofa Putrę. Niewykluczone, że dworzec będzie nazwany jego imieniem.

 

Kładka nad torami przy wieży ciśnień nie będzie zamknięta

Na zakończenie spotkania minister Jacek Sasin zapewnił mieszkańców, że kładka, która znajduje się nad torami, nie zniknie do momentu powstania przejścia podziemnego.

Red. M.L.

Fot. Mateusz Duchnowski UMWP /UM Łapy

Podlaskie.eu

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy