Zalew Siemianówka. Regaty „Puchar Żubra”

Zalew Siemianówka. Regaty „Puchar Żubra”

15-16 sierpnia po raz dwudziesty na wodach Zalewu Siemianówka żeglarze ścigali się podczas Regat „Puchar Żubra”.W tym roku do regat zgłosiło się 35 załóg w klasie Optimistów i 11 Laserów. Przyjechali reprezentanci Białegostoku, Ełku, Giżycka, Lublina, Mrągowa i Warszawy. Były to pierwsze i prawdopodobnie jedyne w tym roku regaty na terenie naszego województwa.

Żeglarze otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.  Nagroda dla najlepszej drużyny (rzeźba żubra) pojechała do KS Spójnia Warszawa. Każdemu uczestnikowi wręczono okolicznościowa koszulkę.

W latach 2001-2003  regaty organizowała  gmina Narewka. W 2004 r. do współpracy przy organizowaniu regat przystąpiła gmina Michałowo. Do roku 2007 regaty nosiły nazwę: Puchar Polski Jachtów Kabinowych.

W 2008 roku po raz pierwszy dzięki współpracy  z Uczniowskim Klubem Żeglarskim 7 regaty zmieniły swój charakter i zasięg, stając się międzynarodową imprezą sportową, w której rywalizują dzieci i młodzież w klasie Optimist i Laser.

Warto dodać, iż Zalew Siemianówka był w 2009 i 2019 roku areną mistrzostw Europy i świata w klasach DN juniorów i Iceoptimist w bojerach. W zawodach uczestniczyli zawodnicy z Anglii, Szwajcarii, Niemiec, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii i innych.

Z chwilą powstania Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Michałowie to właśnie ta instytucja wraz z UKŻ 7 z Białegostoku jest głównym współorganizatorem imprezy

– „Impreza przeprowadzona w 2005 roku została uznana za najlepszą w Polsce.”- wspomina Dariusz Golak- dyrektor MOSiR w Michałowie.

– „W Regatach „Puchar Żubra” od 2015 roku główną nagrodą – oprócz pucharu – była prawdziwa skóra żubra, przekazywana przez Białowieski Park Narodowy. Obecnie jest nią drewniana statuetka – podobizna żubra – rzeźbiona przez lokalnych artystów”- dodaje dyrektor MOSiR Michałowo.

Niestety w tym roku aura nie rozpieszczała młodych adeptów żeglarstwa. Udało się rozegrać tylko jeden wyścig. Oto wyniki:

Optimist B:

  • Maciej Szawkowski KS BAZA MRĄGOWO
  • Tymon Szkołut UKS ŻEGLUJ LUBLIN
  • Hubert Matz KS SPÓJNIA WARSZAWA

 Laser 4,7:


  • Anna Michalska UKŻ 7
  • Weronika Maciejczuk UKŻ 7
  • Lena Cituk GIŻYCKA GRUPA REGATOWA

Red. A.M.M

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy