Ponad 500 tys. zł dotacji dla jednostek OSP z północy regionu

Do strażaków z powiatów: augustowskiego, monieckiego, sejneńskiego i suwalskiego trafiły symboliczne czeki z dotacjami z budżetu województwa.

Dotacje pochodzą z rekordowej puli wsparcia przekazanego w tym roku jednostkom OSP. Na samochody pożarnicze, ubrania specjalistyczne, a także radiotelefony i kamery termowizyjne podlascy druhowie otrzymali łącznie blisko 3 mln zł.

– Od początku naszej kadencji wspieramy OSP, a w tym roku jest to rekordowa suma. Wiemy, że pełnią one bardzo ważną funkcje w terenie, ratując mienie i życie ludzkie – mówiła Wiesława Burnos.

W piątek czeki trafiły do dwudziestu pięciu gmin z czterech powiatów. Władze samorządu decydują o ich przeznaczeniu dla konkretnych jednostek.

– Chciałabym pogratulować państwu, że akurat wasze wnioski znalazły uzasadnienie i otrzymaliście pieniądze. Myślę, że będą one wykorzystanie na właściwy cel – powiedziała Jadwiga Zabielska.

Dzięki przekazanym w piątek dotacjom zakupione zostaną m.in. węże pożarnicze, latarki, hełmy, umundurowanie, zestawy hydrauliczne, motopompy, a także wentylatory oddymiające i pojazdy specjalistyczne. Odremontowany zostanie także specjalistyczny sprzęt przeciwpożarowy.

– Bardzo się cieszę, że otrzymują państwo wsparcie województwa podlaskiego. Wiemy, że jednostki OSP to prężne działalności, które widać w każdej gminie. To wy, jako pierwsi zawsze jesteście na miejscu różnych zdarzeń, za co należy się państwu bardzo wielkie uznanie – zaznaczył Paweł Wnukowski.

W powiecie monieckim łączna dotacja to ponad 130 tys. zł. Dofinansowanie otrzyma sześć gmin. 24 tys. zł trafi do OSP Goniądz. Z pieniędzy zakupiony zostanie czujnik wielogazowy, a także wyremontowana będzie motopompa znajdująca się na samochodzie Jelcz.

– Ten samochód jest nam potrzebny, ponieważ gmina Goniądz znajduje się w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Teren ten zagrożony jest pożarami, a my musimy być na to przygotowani  – zaznaczył dh Adam Jędrys, komendant Miejsko-Gminny OSP w Goniądzu.

Ponad 200 tys. zł dotacji otrzymało sześć gmin z powiatu augustowskiego i miasto Augustów. Wśród dotowanych jednostek jest m.in. OSP Lipsk. Trafi tam 70 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup lekkiego terenowego samochodu operacyjnego.

– Będzie to samochód wspomagający przy większych pożarach, do dowożenia strażaków, ściągania łodzi ratowniczych i agregatów prądotwórczych. Mamy taki samochód, ale jest on już wiekowy, także wymaga gruntownych remontów, nowy z pewnością ułatwi nam prace – mówił dh Tomasz Kalisz, naczelnik OSP Lipsku.

Cztery gminy  z powiatu sejneńskiego i miasto Sejny otrzymało ponad 76 tys. zł wsparcia. Z kolei dla siedmiu gmin z powiatu suwalskiego przekazano łącznie blisko 90 tys. zł.

Dofinansowanie z budżetu województwa dla OSP w 2022 r. jest rekordowe

Na ten cel przeznaczono 2,8 mln zł dla ponad 300 jednostek OSP ze 110 gmin. W samym powiecie białostockim była to kwota 531,7 tys. zł. W tym roku wsparcie finansowe na OSP otrzymały wszystkie gminy z tego powiatu.

Red. M.L.

Fot. zdjęcie ilustracyjne / arch. Podlaskie 24.pl / UMWP

Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy