Akwarium holenderskie – jakie rośliny dobrać? Sposoby na aranżacje

Akwaria holenderskie to bardzo lubiane wśród akwarystów typy zbiorników wodnych. Charakteryzuje je duża ilość roślin, przez co odpowiednio prowadzone i zadbane akwaria holenderskie są jednymi z piękniejszych. Czym się kierować przy ich zakładaniu?

Zasada złotego podziału i „Ścieżka Leidejska”

Akwarium typu holenderskiego zbudowane jest na podstawie zasady złotego podziału. Podział harmoniczny to taki podział odcinka na dwie części, by stosunek długości dłuższej z nich do krótszej był taki sam, jak całego odcinka do części dłuższej. Główny, wiodący element naszej kompozycji nie powinien znajdować się w środku planu ale dokładnie w złotym środku. Kolejnym kluczowym elementem akwariów holenderskich jest tak zwana „Ścieżka Leidejska” To nazwa pochodząca od miasta Leiden, gdzie po raz pierwszy podczas wystawy lilii wodnych zastosowano odpowiednie ułożenie roślin wodnych w celu uzyskania wrażenia ścieżki znikającej za horyzontem.

Różnorodność roślin w akwarium

Akwarium roślinne nie powinno być monotonne. Musisz więc postawić na różne rodzaje roślin akwariowych. Nie chodzi tylko o ich wysokość. Flora powinna być bardzo urozmaicona – wybieraj rośliny w różnych kolorach, o liściach w przeróżnych kształtach i barwach. Zadbaj jednak o to, by wszystkie razem tworzyły spójną kompozycję.

Trzy plany aranżacyjne

Aby założyć akwarium holenderskie, nasz plan powinien się opierać o zasadę trzech wysokości. Pierwszy plan to rośliny najbliżej przedniej szyby akwarium. Muszą być niskie i zwarte. Nie układamy jednej rośliny po całej szerokości akwarium, żeby nie dać ważenia kwadratowego „poletka”. Drugi plan to rośliny średniej wysokości umieszczane w centralnej części zbiornika. Trzeci plan to rośliny najwyższe, sięgające nawet do tafli wody. Umieszczamy je na bokach i przy tylnej ścianie akwarium.

Typy roślinności w akwarium

W akwarystyce wyróżniamy kilka kategorii roślin:

  • Rośliny pływające – mają duże wymagania pod względem wielkości akwenu, zatem o wiele częściej roślinę pływającą można zobaczyć w oczkach wodnych oraz stawach.
  • Rośliny wysokie – przeważnie sadzi się je w tylnej części akwarium. Jednym z ich zadań jest maskowanie akcesoriów takich jak filtry oraz grzałki. Gatunki, które nie mają zbyt wymagających potrzeb to chociażby nurzańce śrubowe.
  • Epifity – to jedne z najciekawszych kategorii roślin. Należą do nich chociażby anubiasy niskie. Są przystosowane do życia oraz rozwoju, będąc przyczepione do elementów dekoracyjnych, na przykład konarów, kamieni czy korzeni.
  • Rośliny pierwszoplanowe – zazwyczaj są to niskie gatunki, umieszczone w przedniej części akwarium. Wiele z nich wymaga wiele uwagi, między innymi dużej ilości światła oraz regularnego nawożenia.
  • Rośliny drugoplanowe – najczęściej sadzi się je pośrodku zbiornika. Charakteryzuje je to, że szybko się rozrastają, dlatego potrzeba im sporo przestrzeni do rozwoju.

Red. OKO

Artykuł sponsorowany

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy