Nie sprzątasz liści – pomagasz jeżom

Teraz jest czas, kiedy jeże szukają skrytek, w których mogą spędzić zimę. Może być to sterta liści albo gałęzi,czyli miejsce, którego nikt nie będzie ruszał. I o tych skrytkach właśnie marzą te małe ssaki. Jeże objęte są częściową ochroną gatunkową. Przeciętna długość życia jeża to siedem lat. Niestety, w mieście zwierzęta te rzadko dożywają dwóch lat giną pod samochodami, jako młode osobniki zjadane są przez koty i psy, trudno im znaleźć bezpieczne kryjówki. A zdaniem przyrodników w 2025 r. dziko żyjących jeży na naszej planecie właściwie może już nie być.

Jeśli chcemy pomóc jeżom, nie ulegajmy presji sprzątania wszystkich liści, nawet jeśli zrobił tak nasz sąsiad. Zostawmy coś dla jeży, niech mają, gdzie się schronić.
Jesienią jeże intensywnie się najadają, tak jak niedźwiedzie gromadzą tłuszcz przed snem zimowym. Wbrew stereotypom nie jedzą jabłek, a owady, dżdżownice, ślimaki, jaszczurki a nawet jaja i pisklęta ptaków gniazdujących na ziemi. Jeż mimo swojego wizerunku pluszaka ma paszczę pełną ostrych zębów drapieżnika.

W poszukiwaniu pożywienia te ssaki potrafią w ciągu jednej nocy przejść 4-5 kilometrów. Zaglądają do ogródków działkowych, śmietników a nawet w okolice kocich i psich siedzib. Potrafią wyjadać karmę zwierzętom domowym. Nie trzeba ich zatem dokarmiać a już na pewno nie jabłkami czy mlekiem. Jeże nie trawią bowiem laktozy.

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
MajkelG

Super

Partnerzy