Ślub w czasie epidemii koronawirusa

Stan pandemii koronawirusa pokrzyżował plany przyszłych nowożeńców. Wiele osób ten wyjątkowy dzień w życiu musiało przełożyć na inny termin. Pary, które teraz chciałyby zarezerwować datę ślubu muszą uzbroić się w cierpliwość. Niestety obecnie, z powodu epidemii koronawirusa, zapisy zostały wstrzymane do odwołania…

 

W jaki sposób obecnie można zarezerwować termin ślubu w USC w Białymstoku? Jakie są procedury?

Procedury są takie jak zwykle. Jeżeli ktoś chce zapisać się w Urzędzie Stanu Cywilnego, to musi do tego urzędu przyjść osobiście. Muszą przyjść dwie osoby z dowodami osobistymi, i wtedy składają przed kierownikiem USC zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, i ustalają datę ślubu – wyjaśnia Janusz Warelis, zastępca kierownika USC w Białymstoku. – Ale ponieważ ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju wszystkie wizyty osobiste nie wchodzą w grę. Zostały zawieszone do odwołania, a więc de facto nie można się zapisać do ślubu. Interesantów nie przyjmujemy. Inne sprawy są załatwiane. W większości są to sprawy dotyczące zgłoszenia zgonów. Inne sprawy, które mogą być załatwiane w drodze elektronicznej – są załatwiane. Natomiast zgłoszenie zapewnień [o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa – przyp. red.] musi się odbyć osobiście. W związku z tym w naszym urzędzie nie ma możliwości żeby ustalić datę ślubu. Jeżeli osoba już wcześniej złożyła to zapewnienie, miała ustaloną datę ślubu, chce przełożyć na inny termin, wtedy tak – telefonicznie załatwiamy takie osoby – dodaje urzędnik.

 

Czy teraz, w czasie epidemii koronawirusa, w białostockim USC udzielane są śluby?

Kilka ślubów się odbyło, z tym że to taka smutna uroczystość w okrojonej obsadzie, ponieważ odbywała się tylko w obecności pary młodej, dwojga świadków i kierownika [USC – przyp. red.].

 

Ile czasu trwa obecnie ceremonia zaślubin? Czy to się zmieniło z powodu epidemii?

Niezależnie od tego ile osób uczestniczy ślub trwa mniej więcej tyle samo. To są takie pewne ustalone obligatoryjnie formułki, które kierownik musi wypowiedzieć, i musi nastąpić podpisanie dokumentów – tłumaczy urzędnik.

 

Czy podczas ceremonii para młoda oraz świadkowie muszą mieć założone maseczki ochronne?

Do tej pory tego nie było, natomiast już od czwartku, 16 kwietnia jest obligatoryjny nakaz noszenia tych maseczek. Będzie to obowiązek w sali ślubów. Żeby zminimalizować ryzyko zakażenia tak to zorganizujemy, że podpisywanie dokumentów odbędzie się w odległości przynajmniej 5 – 6 metrów między kierownikiem a parą młodych. Na każdym etapie będzie ta odległość zachowana – zaznacza  kierownik.

 

Gdzie może odbyć się taka uroczystość? Czy tylko w USC czy także w innym miejscu?

– Może odbyć się także w innym miejscu. Prawo przewiduje taką możliwość. Jeżeli to jest takie „widzimisie” państwa młodych, to wtedy wiąże się to z opłatą w wysokości 1000 zł. Śluby mogą odbywać się poza urzędem z powodu innych ważnych okoliczności, np. w szpitalu, w zakładzie karnym, w ośrodku dla cudzoziemców, to wtedy już bez dodatkowej opłaty – wyjaśnia urzędnik.

 

Czy z racji pandemii narzeczeni przekładają termin ślubu? 

– Pojedyncze śluby być może się odbędą, ale zdecydowana większość została przełożona na lipiec, sierpień, wrzesień, o ile oczywiście data ważności zapewnienia [o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa – przyp. red.] pozwala na to, bo jest ważna przez pół roku – dodaje Janusz Warelis.

 

Na przełożenie terminu ślubu w białostockim Urzędzie Stanu Cywilnego zdecydowało się blisko 30 par.

 

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24 / Pixabay

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy