W Czyżewie, Jedwabnem i Brańsku będą przebudowane drogi – FILM

41 mln zł będą kosztować przebudowy dróg w Brańsku, Czyżewie i Jedwabnem. We wtorek (9.07) w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano z wykonawcami tych inwestycji umowy w tej sprawie

Inwestorem (zamawiającym) jest samorząd województwa podlaskiego, inwestycje będzie realizować podległy samorządowi województwa Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku.

Umowy z wykonawcami, firmami: PRDM Trakt z Wysokiego Mazowieckiego, BIK-Projekt z Łomży, PB Contrakt z Hryniewicz i Bogdan Józef Falkowski Instalacje ze Stanisławowa podpisali wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Malinowski i członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek.

Inwestycja w Czyżewie będzie kosztować 16,8 mln zł, w Brańsku 8,8 mln zł (8 mln zł z Polskiego Ładu, reszta z budżetu województwa), w Jedwabnem 13 mln zł. Dodatkowo 2,3 mln zł będzie kosztować przebudowa kanalizacji.

Wicemarszałek Marek Malinowski powiedział, że władzom regionu zależy na równomiernym rozwoju całego województwa. Dodał, że inwestycje będą realizowane w obrębie tych miast i wpłyną na komfort jazdy, poprawę bezpieczeństwa, ale także lepszy wygląd i estetykę tych miast. Wyjaśnił, że inwestycje będą na krótkich odcinkach dróg, ale ze względu na duży zakres prac w infrastrukturze miejskiej są kosztowne.

Za 13 mln zł w Jedwabnem będzie przebudowana droga 668 – czyli ulica Przytulska.

„Droga strategiczna, jeżeli chodzi o naszą gminę, nasze miasto, w ciągu traktu Łomża-Osowiec” – zaznaczył burmistrz Jedwabnego Adam Niebrzydowski.

Dodał, że kończy się budowa obwodnicy Jedwabnego, a ul. Przy tulską będzie drugą częścią tej inwestycji. Według urzędu marszałkowskiego przebudowa ul. Przytulskiej ma być zakończona w listopadzie 2025 r.

W Czyżewie będzie modernizowana ulica Szkolna w ciągu drogi wojewódzkiej 690, m.in. zostanie przebudowane – jak powiedział burmistrz Franciszek Kuczewski – „bardzo kolizyjne” skrzyżowanie ulic Szkolnej i Mazowieckiej, dzięki czemu poprawi się bezpieczeństwo.

„Powstanie tam duże, nowoczesne rondo, zostaną zrobione ścieżki pieszo-rowerowe, oświetlenie” – powiedział burmistrz Czyżewa.

Prace mają być zakończone w kwietniu 2026 r.

Burmistrz Brańska Agata Puchalska powiedziała, że inwestycja, na którą we wtorek podpisano umowę, jest jedną z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców Brańska.

„Ulica Sienkiewicza przechodzi przez samo centrum naszego miasta nieopodal placu miejskiego, na którym odbywają się wszystkie miejskie uroczystości. Mamy tam również obok przedszkole i urząd miasta” – powiedziała Puchalska.

Do stycznia 2026 r. będzie przebudowane ok. 200 metrów drogi. Dodatkowo za 2,3 mln zł zostanie też przebudowana kanalizacja deszczowa na 560 metrach ul. Sienkiewicza (2 mln zł z tej kwoty to pieniądze z Polskiego Ładu, reszta z budżetu województwa podlaskiego. (PAP)

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

Podlaskie.eu

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy