1500 zł za przygarnięcie bezdomnego psa w gminie Michałowo

Adopcja na pniu w Michałowie. I nawet 1500 zł za przygarnięcie bezdomnego psa w gminie

Rada Miejska w Michałowie  przyjęłaProgram opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Michałowa”. Najważniejszą i najbardziej rewolucyjną zmianą jest wprowadzenie rekompensat w wysokości do 1500 zł na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem i adopcją bezdomnego psa, tj: budowy kojca, zakup budy, zakupu karmy, kosztów zabiegów weterynaryjnych.

 

Ogólnie na realizację programu w tym roku przeznaczono w budżecie gminy 61 546 zł.

– Od lat konsekwentnie staramy się poradzić z tą sprawą – chipowanie psów, wybór nowego schroniska dla zwierząt. A teraz idziemy krok dalej i wprowadzamy tzw. „Adopcję na pniu” – wyjaśnia burmistrz Michałowa Marek Nazarko.

– Zanim umieścimy psa w schronisku poszukamy mu nowego domu. A potem, jako samorząd zapłacimy za to nawet 1500 zł.- informuje burmistrz.

Przyjęta przez radnych uchwała stanowi, że w przypadku adopcji jednego bezdomnego psa wyłapanego z terenu Gminy Michałowo, nowy właściciel – adoptujący otrzyma rekompensatę w wysokości do 1500 zł na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem psa tj: budowy kojca, zakup budy, zakupu karmy, kosztów zabiegów weterynaryjnych.

Z tego – 50% wysokości rekompensaty zostanie wypłacone zaliczkowo w momencie zawarcia umowy i rozliczone w terminie do 12 m-cy od momentu adopcji na podstawie faktur dokumentujących poniesione wydatki, pozostałe 50% wysokości rekompensaty będzie wypłacane w terminie do 24 m-cy od dnia adopcji zgodnie z dostarczonymi fakturami dokumentującymi poniesione wydatki na utrzymanie psa.

Zanim zwierzak trafi do schroniska „Cyganowo” w Sejnach (z którym Michałowo ma podpisaną umowę) przez 14 dni pozostanie na miejscu i będzie szukany dla niego nowy dom.


Gmina jednak zastrzega sobie prawo do podjęcia decyzji o oddaniu zwierzęcia do adopcji w zależności od warunków umożliwiających zapewnienie przez adoptującego właściwej opieki.

W ramach programu jedno gospodarstwo domowe, może adoptować maksymalnie 2 psy rocznie.

Radni zapisali też warunki, jakie muszą spełniać adoptujący zwierzęta.


Każdy Adoptujący zobowiązuje się do: zapewnienia zwierzęciu właściwej opieki, humanitarnego traktowania i właściwych warunków  zgodnych z ustawą  o ochronie zwierząt; zapewnieniu zwierzęciu opieki weterynaryjnej oraz profilaktycznych szczepień ochronnych i koniecznych zabiegów weterynaryjnych; zaopatrzenie zwierzęcia  w obroże, sterylizację lub kastrację zwierzęcia; chipowanie. 

Każdy z adoptujących będzie musiał się liczyć z kontrolą warunków w jakich przebywa pies i w razie niespełnienia tych warunków – zwrotem rekompensaty, kiedy pies trafi od takiej rodziny do schroniska. 

Adoptujący nie może sprzedać zwierzęcia innej osobie, a o jego zaginięciu lub padnięciu wraz z wyjaśnieniem okoliczności powiadomić Gminę.

 

Red. OKO

Fot. Urząd Miejski w Michałowie

Urząd Miejski w Michałowie

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy