52 mln zł z dla urzędów pracy na wspieranie zatrudnienia

52 mln zł z UE dostaną z UE powiatowe urzędy pracy w Podlaskiem na różne formy wspierania zatrudnienia: dotacje na założenie działalności gospodarczej, staże, prace interwencyjne

Dyrektorzy tych urzędów odebrali we wtorek w Białymstoku umowy w tej sprawie.

Pieniądze pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego (FEdP) 2021-2027. Powiatowe urzędy pracy dostają je w ramach jednego z projektów strategicznych w tym programie, bez trybu konkursowego, ale składały opracowane przez siebie projekty z zaplanowanymi działaniami aktywizującymi bezrobotnych.

P.o. dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy dr Hubert Ostapowicz powiedział na konferencji prasowej, że ze wszystkich form pomocy skorzysta ok. 2,7 tys. osób.

Marszałek województwa podlaskiego dr Artur Kosicki wyraził nadzieję, że pieniądze z FEdP posłużą w aktywizacji zawodowej tych mieszkańców regionu, którzy mają problem ze znalezieniem pracy czy samozatrudnieniem.

„Nie chcemy, żeby ta liczba bezrobotnych w regionie się zwiększała” – mówił Kosicki.

Poszczególne powiatowe urzędy pracy będą dysponować określonymi przyznanymi im kwotami na dotacje na założenie działalności gospodarczej, tzw. bony na zasiedlenie, prace interwencyjne, staże, pieniądze na doposażenie stanowisk pracy. Ma być sfinansowanych ok. tysiąca staży, doposażonych 178 stanowisk pracy, 600 prac interwencyjnych.

„To dzisiejsze wsparcie pozwoli na pomoc ok. 2,7 tys. osób (…) Przewidujemy utworzenie ponad 500 nowych firm, czyli powiatowe urzędy prace udzielą ponad 500 dotacji na założenie działalności gospodarczych” – powiedział Hubert Ostapowicz.

Dodał, że połowa pieniędzy z kwoty 52 mln zł będzie przeznaczona na wsparcie rozwoju przedsiębiorczości w regionie.

Dyrektor WUP podał, że sytuacja na podlaskim rynku pracy jest stabilna, Podlaskie jest w grupie sześciu regionów z najwyższą stopą bezrobocia w kraju, ale w tej szóstce ma najniższą. W regionie jest 30 tys. zarejestrowanych bezrobotnych (60 proc. bezrobotnych to osoby długotrwale bezrobotne) Podkreślił, że w Podlaskiem systematycznie przybywa działalności gospodarczych.

„Tych podmiotów powinno powstawać jak najwięcej, bo te podmioty tak naprawdę tworzą miejsca pracy, na co oczywiście liczymy” – dodał Ostapowicz.

Za przyznane środki, urzędy pracy będą wspierać bezrobotnych do końca 2024 r. (PAP)

Red. M. L.

Fot. stock.adobe.com

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy