78. rocznica zbrodni w Jedwabnem

Według historyków z Instytutu Pamięci Narodowej odpowiedzialność za zbrodnię ponoszą mieszkańcy miasteczka, którzy działali z inspiracji niemieckich żołnierzy. 10 lipca 1941 roku mieli zamknąć i spalić w stodole 300 Żydów.

 

IPN przyjął, że to polska ludność miała w tej zbrodni – jak to określono – „rolę decydującą”, ale „można założyć”, że jej inspiratorami byli Niemcy. Co najmniej 300 osób „płci obojga, w różnym wieku” spalono żywcem w stodole w Jedwabnem, a co najmniej 40 innych zabito wcześniej w nieustalony sposób, gdy Żydów gromadzono na rynku. Śledztwo zostało umorzone, bo – jak argumentował IPN – nie znaleziono w jego toku innych żyjących sprawców tej zbrodni niż ci, którzy już za to odpowiedzieli przed sądem po II wojnie światowej. Nie znaleziono wystarczających dowodów na postawienie zarzutów innym osobom.

W końcu lat 40. 23 mieszkańców Jedwabnego i okolic stanęło przed polskim sądem. Zapadł m.in. jeden wyrok śmierci, zamieniony potem na 15 lat więzienia. Podsądnych oskarżono wtedy jednak tylko o udział w spędzeniu Żydów na rynek w Jedwabnem, skąd przepędzono ich do stodoły, a nie o mordowanie ofiar.

 

Dziś, (10.07.) o godz. 11:00 odbędą się uroczystości upamiętniające tych, którzy wówczas zginęli. Przy pomniku pomordowanych Żydów tradycyjnie odmówiona będzie modlitwa – po hebrajsku i po polsku.

 

 

Red. M.L.

Fot. PAP/A. Reszko

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy