Alpakoterapia sposobem na rozładowanie stresu i poprawę samopoczucia

Mówi się o nich „żywe maskotki”. Lubią towarzystwo i wszędzie gdzie się pojawią wzbudzają zainteresowanie. Kontakt z nimi ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, który poprzez wydzielanie endorfin uspokaja i rozluźnia. Alpaki, bo o nich mowa, potrafią pozytywnie oddziaływać na stan zdrowia psychicznego i fizycznego człowieka

 

Alpaki to zwierzęta o bardzo łagodnym usposobieniu. Delikatne i zupełnie pozbawione agresji. Szybko zaprzyjaźniają się zarówno z człowiekiem, jak i innymi zwierzętami. Są pozytywnie nastawione do dzieci. Lubią być głaskane i przytulane. Dzięki dużej inteligencji, szybko uczą się nowych rzeczy, takich jak chodzenie na smyczy czy jedzenie z ręki.

Te egzotyczne zwierzęta do Polski zostały sprowadzone z Ameryki Południowej.

Żyją głównie w Andach na wysokości od 4000 do 4700 m n. p. m., głównie w stadach. Można je spotkać głownie w Peru, Chile i Boliwii. Alpaki należą do rodziny wielbłądowatych.

Wyglądem przypominają lamy lub owce z długimi szyjami.

Ze względu na grubą, miłą w dotyku wełnę ich głaskanie to prawdziwa przyjemność. To roślinożerne ssaki. Spożywają paszę, siano i trawę.

Uwielbiają też smakołyki. Za plasterek marchewki dadzą się pogłaskać ?

Te przemiłe stworzenia przyzwyczajają się do właściciela. Reagują na imiona i proste komendy. Coraz częściej można je spotkać w gospodarstwach agroturystycznych, oraz w miejscach gdzie prowadzona jest zooterapia, czyli terapia z udziałem zwierząt.

 

W województwie podlaskim jednym z takich miejsc jest Klub Jeździecki „KRES” w Jurowcach niedaleko Białegostoku

 

 

Mieszkają tam Leoś, Czaruś i Jack. Te przeurocze zwierzaki chętnie pozowały przed naszym obiektywem, a nawet udzieliły wywiadu w znanym sobie języku ?

Zobacz naszą relację: Alpaki w Klubie Jeździeckim „Kres”

Alpaki przystosowane są też do naszego klimatu. Zarówno do niskich jak i wysokich temperatur – mówi Tomasz Nikołajuk współwłaściciel Klubu Jeździeckiego „Kres” w Jurowcach. – To bardzo miłe, fajne, sympatyczne zwierzątka, z których pozyskuje się znakomitą wełnę do pościeli, swetrów, szalików. Można również prowadzić z nimi zajęcia terapeutyczne. U nas taki pomysł powstał ze względu na to, że chcieliśmy uatrakcyjnić naszą ofertę, gdyż prowadzimy rodzinnie stadninę koni, i chcieliśmy, żeby tych zwierzątek było więcej. Żeby było radośniej, milej, sympatyczniej, dlatego zdecydowaliśmy się na zakup kilku sztuk [alpak -red.] dodaje pan Tomasz.

Młode alpaki czasami są nieśmiałe wobec ludzi. Niektóre będą się tylko przyglądać z bezpiecznej odległości, inne podejdą do ludzi, jednak przy próbie głaskania mogą zrobić zręczny unik.

 

Już od kilkudziesięciu lat zajmuję się końmi, w szerokim tego słowa znaczeniu. Alpaki przyjechały do nas niedawno – mówi pan Witold Nikołajuk współwłaściciel Klubu Jeździeckiego „Kres”. – Jeżeli chodzi o hodowlę i obcowanie z nimi, to jest to dosyć proste. Jedzą głównie siano i specjalne granulki. Są to zwierzątka bardzo przyjemne, miłe. Nie są złośliwe w obsłudze. Do dzieci są nastawione pokojowo, przyjaźnie – dodaje pan Witold.

 

Jakie korzyści daje kontakt z alpakami?

Alpakoterapia to nie tylko skuteczny sposób wspomagania rehabilitacji, ale też interesujący sposób na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Może być także oryginalnym pomysłem na prezent. Spotkanie z alpakami pomaga rozładować stres, poprawia samopoczucie i przynosi mnóstwo radości zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym.

 

Alpakoterapia jest jedną z dziedzin zooterapii, czyli terapii z udziałem zwierząt. 

Spotkanie z alpakami odbywa się zwykle na otwartym terenie, gdzie można wyprowadzić alpakę na spacer. Przy wejściu goście otrzymują porcję karmy (zazwyczaj są to pokrojone w plastry marchewki), aby w trakcie spotkania mogli karmić alpaki z ręki, i w ten sposób oswoić się z alpakami. Dzięki temu, zwierzęta chętnie pozwalają się przytulać i głaskać, a także robić wspólne zdjęcia.

Ważną rolę odgrywa dotyk ze zwierzętami.

Alpaki mają bardzo przyjemne w dotyku, miękkie owłosienie oraz niezwykle pogodne usposobienie. Dzięki temu przebywanie z nimi sprzyja rozluźnieniu, uspokojeniu oraz wyciszeniu. Kontakt z tymi zwierzętami powoduje zmniejszenie lęków. Przebywanie w ich towarzystwie łagodzi stany napięcia i niepokoju. Taka terapia pozytywnie wpływa na sferę emocjonalną, poznawczą oraz społeczną. U dzieci kontakt z tymi zwierzętami pozytywnie wpływa na rozwój ruchowy i pewność siebie.

Alpakoterapia jest szczególnie polecana dla osób z nerwicą, zaburzeniami lękowymi, autyzmem, ADHD czy zespołem Downa. Kierowana jest również do wszystkich osób, które chcą kontaktu ze zwierzętami.

Alpakoterapia przynosi ogromne korzyści nie tylko w terapii osób niepełnosprawnych, ale też ludzi starszych, osób narażonych na długotrwały stres, przechodzących załamania nerwowe czy chorych na depresję. Wspomaga rehabilitację ruchową i umysłową osób niepełnosprawnych, a także poprawia samopoczucie.

Wszystkich zainteresowanych poznaniem alpak zapraszamy do nas. Wiadomo, mamy takie czasy a nie inne, więc jakieś zorganizowane wycieczki szkolne na razie nie są możliwe, ale prywatnie możecie państwo do nas zadzwonić, znaleźć nas w internecie – mówi Inga Cisz z Klubu Jeździeckiego „Kres”. – Każdy znajdzie coś dla siebie. Z alpaczkami można pospacerować, poprzytulać się. Wystarczy spojrzeć jakie to są miękkie pluszaczki. Jeżeli nie alpaki, to konie – hipoterapia, także wszechstronnie tutaj gościmy wszystkich miłośników koni, i zwierząt. Zapraszamy serdecznie – dodaje pani Inga.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy