Białystok. Ktoś zdewastował pomnik młodego Ludwika Zamenhofa na Rynku Kościuszki

Zdewastowano pomnik przedstawiający twórcę języka esperanto młodego Ludwika Zamenhofa, który stoi w centrum Białegostoku – poinformowały w poniedziałek władze miasta

Pomnik został wyrwany z nawierzchni chodnika i przewrócony; rzeźbę zabezpieczono.

Pomnik-rzeźba to postać młodego Zamenhofa, który patrzy się na rozrzucone na ziemi litery. Autorami koncepcji są Ryszard Piotrowski i Katarzyna Piotrowska. Pomnik na rogu Rynku Kościuszki i ul. Zamenhofa w samym centrum miasta ustawiono w 2019 roku, był to pomysł zgłoszony do budżetu białostockiego.

Informację o zniszczeniu pomnika, „wyjątkowym akcie wandalizmu”, podał w poniedziałek w mediach społecznościowych zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. Na jednym z zamieszczonych przez niego zdjęć widać przewrócony pomnik. W poniedziałek wczesnym popołudniem miejsce było już uprzątnięte, z chodnika wystają stalowe elementy, na których pomnik był osadzony.

„Aż trudno uwierzyć, że ktoś włożył wysiłek w to, żeby zniszczyć tak charakterystyczne dla naszego miasta pomnik, który jest ozdobą Białegostoku” – powiedział w rozmowie z PAP Rudnicki.

Rudnicki powiedział PAP, że w tym miejscu nie ma miejskiego monitoringu, ale powinno być ono objęte w monitoringu pobliskiego banku. Dodał, że miasto skontaktuje się z artystami, którzy wykonali rzeźbę, żeby ocenili czy uda się ją szybko ustawić z powrotem, czy też została poważniej uszkodzona.

Według niego, pomnik został zdewastowany w weekend, najprawdopodobniej w nocy z soboty na niedzielę lub w niedzielę rano.

„Pomnik został wyrwany z nawierzchni chodnika i przewrócony. Pomnik został zabezpieczony i zrobimy wszystko, by jak najszybciej wrócił na swoje miejsce” – napisał Rudnicki. Poinformował też, że sprawa zostanie zgłoszona na policję.

Ludwik Zamenhof urodził się 15 grudnia 1859 roku w Białymstoku i tam spędził dzieciństwo. Wówczas było to 30-tysięczne miasto, zróżnicowane kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w takim środowisku młody Zamenhof postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego; ideą było szukanie rozwiązania na unikanie konfliktów między ludźmi różnych narodowości i wyznań. Po przeniesieniu się do Warszawy nadal pracował nad językiem. Posługując się pseudonimem dr Esperanto (mający nadzieję), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego. Zmarł 14 kwietnia 1917 roku.

Pomnik młodego Zamenhofa to projekt złożony do budżetu obywatelskiego 2017 roku, w przypadającą wtedy 100. rocznicę śmierci Zamenhofa. Ustawiono go przy ul. Zamenhofa, gdzie niegdyś znajdował się dom rodzinny twórcy esperanto. Jak wyjaśniali wcześniej ideę pomnika jego twórcy, chodziło o to, aby pokazać młodego chłopaka, który idzie ulicą zamyślony i się zatrzymuje, dlatego też pomnik nie stoi na żadnym postumencie. Natomiast rozsypane wokół niego litery mają symbolizować głosy ludzi i trudności z porozumiewaniem się między sobą, mają być też przenośnią różnych kultur, które na tym rynku się zetknęły, a to miało zainspirować młodego Ludwika do stworzenia języka. (PAP)

Fot. Facebook Rafał Rudnicki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy