Białystok. Pomnik młodego Zamenhofa stanął na Rynku Kościuszki

W niedzielę Białystok wzbogacił się o kolejny pomnik. To postać młodego Ludwika Zamenhofa. Odsłonięcie rzeźby wpisało się w program obchodów 102. rocznicy śmierci twórcy esperanto, organizowanych przez Białostockie Towarzystwo Esperantystów.

Rzeźba stanęła w kameralnej wnęce na odcinku ul. Zamenhofa, łączącym ul. Białówny z północną pierzeją Rynku Kościuszki. W pobliżu pomnika, w kostkę brukową, została wmurowana pamiątkowa tablica poświęcona twórcy esperanto. Wokół monumentu można również odnaleźć rozsiane litery należące do trzech alfabetów – polskiego, rosyjskiego i jidysz.

Rzeźbę odsłonił uroczyście w niedzielę prezydent miasta.

„ To jest kolejny sposób na upamiętnienie twórcy esperanto, tak blisko związanego z naszym miastem” – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Pomysł stworzenia i ulokowania w przestrzeni miejskiej takiego pomnika został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego 2017. Na ten osiedlowy projekt zagłosowało ponad 200 białostoczan. Koszt jego realizacji  to blisko 200 tysięcy złotych.

Twórca języka esperanto urodził się w Białymstoku w 1859 roku. Pomnik ma przypominać, że Doktor Esperanto swoje dzieciństwo i lata młodości spędził właśnie w naszym mieście. Zamenhof za główną przyczynę sporów między ludźmi uważał barierę językową. Dlatego tez postanowił stworzyć podstawy języka uniwersalnego.

Red. Marta Śliwińska

Wschodzący Białystok

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy