Białystok. Proces ws. wypadku na przejściu; sąd przesłuchał ratowników

Ratowników z karetki przesłuchał we wtorek białostocki sąd w procesie 50-letniego kierowcy oskarżonego o śmiertelne potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

 

Chodzi o ustalenie, czy prowadzący samochód dostał na miejscu jakieś leki, a w nich substancje wykryte w jego organizmie.

Prokuratura zarzuciła kierowcy, że 23 listopada 2023 r. nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu i nieumyślnie spowodował wypadek. W ocenie śledczych, zbliżając się do oznakowanego przejścia dla pieszych, nie zachował szczególnej ostrożności, nie dostosował prędkości jazdy do warunków na drodze i potrącił pieszą.

Oskarżony jeździł wtedy jako taksówkarz w jednej z firm działających w formie aplikacji na telefon. Na początku procesu wyjaśniał, że po wykonaniu kursu zdecydował, że jest już późno, ciemno i warunki do jazdy są trudne, więc kończy pracę. Jechał do sklepu ul. Świętokrzyską w Białymstoku i wtedy doszło do potrącenia.

Kobieta zginęła na miejscu. Oskarżony przyznaje się do spowodowania tego wypadku, ale twierdzi, że piesza nagle weszła na jezdnię i zobaczył ją za późno. Twierdzi też, że nie jechał szybko (w jego ocenie ok. 50 km/h), warunki były bardzo trudne, bo padał i marzł deszcz i nie zdołał wyhamować przed przejściem.

Pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych – męża, siostry i ojca zmarłej – próbują ustalić, czy oskarżony brał przed jazdą jakieś leki, które mogły wpłynąć na reakcje za kierownicą. Mężczyzna twierdzi, że wówczas przyjmował jedynie leki regulujące ciśnienie. Z badań krwi kierowcy wynika, że były też inne leki, więc sąd zgodził się na włączenie do akt sprawy dokumentacji medycznej ratowników wezwanych do wypadku. Chodzi zwłaszcza o ustalenie, czy kierowcy były podawane przez nich jakieś lekarstwa.

We wtorek Sąd Rejonowy w Białymstoku przesłuchał dwie osoby z karetki wezwanej do wypadku. Jeden z ratowników nie pamiętał, by udzielał pomocy oskarżonemu. Drugi również, ale zwrócił też uwagę, że gdyby tak się stało (i gdyby kierowca dostał też jakieś leki), wówczas byłaby sporządzona w tej sprawie dokumentacja, a karta z wykazem czynności ratunkowych byłaby wydrukowana i wręczona kierowcy. A takiej dokumentacji nie ma.

Proces został odroczony do połowy września. Ma wówczas zeznawać lekarka, która była w załodze karetki. Formalnie ona kierowała tym zespołem ratowniczym i w jej kompetencji były też decyzje o podawaniu leków osobom, którym udzielana była pomoc.

Sąd wezwał też na rozprawę biegłego z zakresu ruchu drogowego, który w śledztwie sporządzał opinię o wypadku. We wrześniu sąd podejmie też decyzję, czy konieczna jest uzupełniająca opinia dotycząca oznaczenia poziomu jednej z substancji leczniczej w organizmie kierowcy oraz tego, czy ta substancja i jej poziom mogły mieć wpływ na zdolność prowadzenia przez oskarżonego samochodu. (PAP)

 

Fot. arch. Podlaskie 24.pl

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy