Białystok. Umorzone śledztwo w sprawie fałszywych alarmów bombowych

Z powodu niewykrycia sprawców Prokuratura Okręgowa w Białymstoku umorzyła śledztwo dotyczące fałszywych alarmów bombowych

Informacje o rzekomo podłożonych bombach były wysyłane od lipca do września 2022 roku m.in. do podlaskich urzędów samorządowych, komend straży pożarnej i placówek kulturalnych.

Postanowienie o umorzeniu tego postępowania nie jest prawomocne. Poszkodowanym przysługuje zażalenie. Zawiadomienie w sprawie umorzenia tego śledztwa Prokuratura Okręgowa w Białymstoku opublikowała na swojej stronie internetowej i w tym trybie zawiadomiła też poszkodowanych.

Postępowanie oparte było o art. 224a Kodeksu karnego, który mówi o odpowiedzialności karnej osób, które – wiedząc, że zagrożenia w rzeczywistości nie ma – zawiadamiają o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarzają sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, co skutkuje koniecznością działań różnych instytucji i służb, by temu potencjalnemu niebezpieczeństwu zapobiec.

Grozi za to nawet do ośmiu lat więzienia.

Śledczy próbowali ustalić autorów maili, którzy od 27 lipca do 5 września 2022 zawiadomili o rzekomo podłożonych ładunkach m.in. urzędy miejskie w Drohiczynie, Grajewie, Łomży, Suchowoli, Rajgrodzie, Augustowie i Supraślu, starostwo powiatowe w Mońkach, gminne urzędy w Dubiczach Cerkiewnych, Goniądzu, Boćkach, Białowieży, Narwi, Orli, Rutkach Kossakach i Juchnowcu oraz Urząd Stanu Cywilnego w Białymstoku.

Takie zawiadomienia dotarły też pocztą elektroniczną do komend straży pożarnej w Hajnówce, Łomży, Sejnach, Bielsku Podlaskim, Suwałkach, Wysokiem Mazowieckiem, Augustowie, Siemiatyczach i Mońkach, ale również do placówek kultury w regionie, w tym do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie oraz Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim i Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

W lutym białostocka prokuratura umorzyła inne podobne śledztwo, tam informacje o rzekomo podłożonych bombach były wysyłane w 2022 roku m.in. do placówek oświatowych, galerii handlowych, instytucji samorządowych czy biur poselskich w regionie. Podstawą umorzenia tego postępowania również było to, że nie udało się wykryć sprawców.(PAP)

Red. M.L.

Fot. Pixabay

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy