Białystok. W różnych miejscach w mieście stanęły kolejne figurki misiów

­Niewielkie figurki m.in. Misia Kinomana, Misia Bojarskiego i Misia Rzeźbiarza można spotkać spacerując po ulicach Białegostoku. Nowa rzeźba stanęła m.in. przy sklepie PSS Bojary. To Widzimiś Handlarz

Niedźwiadki dołączyły w piątek do figurek, które stanęły kilka lat temu przy ważnym miejscach historycznych i kulturowych w mieście. Łącznie jest ich szesnaście.

 

Dziś (21 czerwca) rano rozpoczął się montaż nowych Widzimisiów w Białymstoku. Prace montażowe rzeźb prowadzone są pod czułym okiem ich autora – Damiana Kucaby.

Nowych Widzimisiów pojawi się w sumie 8. Będzie to Rzeźbiarz, Kinoman, Handlarz, Bojarski, Król Chanajek, Strażak, Miś z marionetką i Kupidyn. Dołączą do 8 poprzednich: Aktora, Hetmana, Hetmanowej, Bluesmana, Ursido, Studenta, Misia pchającego kulę i Świętego Mikołaja.

Projekt „Białystok WidziMisie” został wybrany w budżecie obywatelskim miasta

Pierwszych osiem niedźwiadków, według projektów Damiana Kucaby, stanęło w różnych punktach miasta w 2021 roku i od samego początku cieszą się one dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.

Niedźwiadki wytyczyły nowy szlak turystyczny zwany jako „Białystok WidziMisie”.

Projekt ustawienia kolejnych misiów zgłoszono do ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego, otrzymał on 6933 głosów.

Miś Rzeźbiarz stanął przy Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego, a Miś Kinoman – przy Białostockim Ośrodku Kultury, gdzie działa studyjne Kino Forum. Na wyznaczone miejsca trafią też Miś Kupidyn – przy Pałacyku Gościnnym, nazywanym Pałacykiem Ślubów, bo umiejscowiony jest tu Urząd Stanu Cywilnego, a Misia z marionetką trzeba będzie szukać w okolicach Białostockiego Teatru Lalek. Natomiast Miś Bojarski zwracać będzie uwagę na słynącą niegdyś z drewnianych domów dzielnicę Bojary, a Miś Król Chanajek – na przedwojenną żydowską dzielnicę w centrum miasta.

Misie są niewielkich rozmiarów, mają wysokość 40-50 cm, a każda z rzeźb posiada cechy i atrybuty nawiązujące do poszczególnych lokalizacji, w których się znajdują.

Niedźwiadki dołączyły do już ustawionych i odwiedzanych figurek w różnych miejscach. Przy Alei Bluesa można znaleźć Misia Bluesmana, przy ul. Zamenhofa jest miejsce Misia Ursido – nawiązującego do twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa, przy dwóch wejściach do Pałacu Branickich można szukać figurek Jana Klemensa i Izabeli Branickich, a w okolicach Akademii Teatralnej przy ul. Sienkiewicza – Misia Aktora.

Miejsca, gdzie znajdują się misie, można znaleźć wpisując w wyszukiwarkę internetową „WidziMiś”. Pokazuje się lokalizacja części figurek a także ich zdjęcia. (PAP)

 

ZOBACZ: WidziMisie w Białymstoku! Jak odnaleźć wszystkie figurki?

Red. M. L.

Fot. UM Białystok / Facebook Łukasz Leoniuk / Rafał Rudnicki

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy