Białystok. Wojewódzkie uroczystości Święta Wojska Polskiego

100 lat temu rozegrała się Bitwa Warszawska – zwycięska bitwa wojny polsko-bolszewickiej, która przesądziła o ówczesnych losach Polski i Europy. Na pamiątkę tych wydarzeń 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego.


Wojewódzkie uroczystości Święta Wojska Polskiego i setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej odbyły się przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku. Tuż przed rozpoczęciem głównych uroczystości w stolicy Podlasia, i trzynastu innych polskich miastach, wojskowi piloci samolotów i śmigłowców oddali hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej. Nad miastem przeleciały cztery MIG-i 29.

 

 

Uroczysty apel pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego – Wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku ??

Gepostet von Podlaskie24.PL am Samstag, 15. August 2020

W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji społecznych, kombatanci i służby mundurowe.

Mieszkańców było mniej niż zwykle. Wcześniej władze zaznaczały, że okolicznościowa uroczystość będzie z powodu pandemii skromniejsza niż w minionych latach i z ograniczeniami związanymi z tą sytuacją.

W okolicznościowych wystąpieniach podkreślano znaczenie jedności narodowej i patriotyzmu Polaków, którzy sto lat temu walczyli o utrzymanie niepodległości.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślał, że zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej to symbol tego, że polski naród, kiedy się zjednoczy, by chronić swoją wolność i niepodległość, i skupi się wokół wojska – „może odnieść zwycięstwa”.

Przypominał, że państwo polskie, które wówczas powstawało „dopiero krzepło, nie miało w pełni określonych granic”. Podkreślał, że kraj był zrujnowany gospodarczo, ale „pojawił się duch walki o utrzymanie tej niepodległości, świadome przywództwo”. Zwracał uwagę na wysiłek wielu przywódców ówczesnego państwa, żeby doszło do zjednoczenia.

Paszkowski mówił też, że dzięki zwycięstwu w wojnie z bolszewikami Polska zyskała 20 lat niepodległości.

Ten okres był konieczny, żeby umocnić poczucie państwowości naszego narodu. Żebyśmy mogli jako naród się zjednoczyć tak, aby te klęski, które przyszły w czasie II wojny światowej i te dramaty, które przeżywaliśmy podczas tej wojny oraz po niej, byśmy mogli przetrwać. (…) Wszyscy pragniemy, żeby nasza ojczyzna jak najlepiej, najszerzej, najgłębiej się rozwijała. Aby poziom życia w Polsce był jak najwyższy, wszyscy też chcemy, żeby w Polsce było sprawiedliwie” – powiedział Paszkowski.

W ocenie wojewody aby to osiągnąć, potrzebna jest silna armia, bo „dążąc do pokoju, musimy mieć oparcie w polskim wojsku”.

O wielkim znaczeniu Bitwy Warszawskiej mówił również prezydent Białegostoku.

Jedno z najświetniejszych zwycięstw w dziejach polskiego oręża, które utwierdziło i umocniło naszą młodą niepodległość” – powiedział  Tadeusz Truskolaski.

Podkreślał, że jest to też jedna z największych lekcji patriotyzmu w historii Polski.

„Ojczyzny naszej przed wrogiem bronił wówczas kto żyw, wśród niezliczonej rzeszy zdeterminowanych ochotników nie brakło przedstawicieli żadnego ze stanów, żadnej profesji. Trudno o bardziej widomy znak, że wraz z ojczyzną narodził się wówczas i naród, nowoczesny i zjednoczony w swoim wysiłku dla wspólnego dobra” – mówił prezydent.

Tadeusz Truskolaski podkreślał, że święto obchodzone 15 sierpnia „przypomina o potrzebie jedności i sile, jaką z pomocą tej jedności tworzymy”.

Odczytane zostały również okolicznościowe listy, które przesłali m.in. szef MON Mariusz Błaszczak i marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Po apelu pamięci i salwie honorowej składano wieńce i kwiaty przy pomniku Piłsudskiego.

W intencji ojczyzny modlono się również w świątyniach różnych wyznań.

W programie podlaskich uroczystości znalazły się nabożeństwa w intencji ojczyzny czterech wyznań: katolików, prawosławnych, protestantów i muzułmanów. Natomiast na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada zostały złożone wieńce.

Z okazji rocznicy zaplanowano także wydarzenia specjalne.

To między innymi warsztaty edukacyjne dla dzieci, a także spacer historyczny szlakiem Bitwy o Białystok z 22 sierpnia 1920 roku organizowane przez Muzeum Wojska w Białymstoku.

Z okazji święta Muzeum Wojska w Białymstoku 15 sierpnia zorganizowalo specjalne wydarzenie.

Gepostet von Podlaskie24.PL am Samstag, 15. August 2020

Fotogaleria ?

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl.

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy