Cudze chwalicie, rzepaku nie znacie – majowa galeria zdjęć.

Maj to czas, kiedy można podziwiać skąpane w rzepakowej żółci pola uprawne. Korzystając z niewielu słonecznych chwil w ciągu minionych dni warto wybrać się na łono natury. Bo kto nie wyjechał za miasto i nie widział malowniczych pól rzepakowych, niech  się spieszy! Rzepak kwitnie około 3 tygodni. To już ostatnie chwile na spotkanie ze złocistymi, skrzącymi się połaciami rzepakowych pól.

To jedna z ważniejszych, jeśli nie najważniejsza roślina oleista w Polsce.

Rzepak uprawiany jest głównie w krajach Eurazji. W Europie Środkowej, w tym również na polskiej ziemi, jako roślina uprawna pojawił się w okolicach XVI wieku. Rzepak to de facto odmiana kapusty, powstała najprawdopodobniej ze skrzyżowania kapusty warzywnej i właściwej. Jego cechą charakterystyczną są intensywnie żółte, czteropłatkowe kwiaty zebrane w grona, osadzone na wzniesionej i rozgałęziającej się łodydze o wysokości do 1,5 metra.

Od pewnego czasu mamy w Polsce rekordowe zbiory rzepaku. Jest to roślina jednoroczna lub dwuletnia, którą wysiewa się w sierpniu. Nasiona kiełkują już po tygodniu od wysiania ich do gruntu. Jeszcze przed nadejściem zimy, rzepak wytwarza krótką łodygę pokrytą kilkoma sztukami liści. Do pełnej okazałości urasta i rozkwita następnego roku. Pierwsze kwiaty pojawiają się w maju, w cieplejszych stronach już w kwietniu.
Rzepak nie jest łatwy w uprawie, dlatego trzeba go mądrze wysiewać i dobrze o niego dbać. Aby dał obfity plon potrzebuje żyznej, bogatej w próchnicę i wapń gleby, a także właściwego nawożenia i ochrony przed ekspansją chwastów. Zbiory rzepaku rozpoczynają się w sierpniu.

Cudze chwalicie, rzepaku nie znacie

Olej rzepakowy nazywa się „oliwą północy” i nie są to wcale puste słowa.  Powinniśmy traktować go dokładnie tak, jak Grecy traktują swoją oliwę, czyli po prostu uznać go za najlepszej jakości tłuszcz pozyskiwany tradycyjnie w naszym regionie. Poza kwasem oleinowym, zaliczanym do grupy omega-9, olej rzepakowy zawiera też kwas linolenowy omega-3, który występuje w nim w zrównoważonej proporcji do kwasu linolowego omega-6.

Taki potencjał bioskładników czyni z niego remedium na choroby dzisiejszych czasów. Olej rzepakowy obniża stężenie cholesterolu, poprawia profil triglicerydów, dba o serce i stan naczyń krwionośnych oraz ogranicza mnożenie się wolnych rodników. Dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych nienasyconych, stanowi dobry stymulant układu odpornościowego oraz wspomaga układ nerwowy, wzrok oraz skórę.

Olej rzepakowy jest jednym z najlepszych tłuszczów, jakie możemy włączyć do diety dziecka podczas jej pierwszego rozszerzania, czyli już od 6. miesiąca życia,

Poza kuchnią sprawdza się także kosmetyce i podczas domowych porządków. Biosurfaktyna z rzepaku jest ekologiczną substancją powierzchniowo-czynną, która umożliwia czyszczenie i sprzątanie bez detergentów.

Miód rzepakowy

Kwiaty rzepaku zachwycają nie tylko fanów polskich krajobrazów. Złociste grona są atrakcyjne również dla owadów, a największy udział w ich zapylaniu ma pszczoła miodna. Miód rzepakowy posiada rozpoznawalną jasnożółtą barwę, a za sprawą szybkiego procesu krystalizacji, osiąga kremową konsystencję, jest jednym z najpopularniejszych miodów w Polsce. Zawiera bogactwo składników mineralnych i jest znany ze zbawiennego wpływu na pracę wątroby i układu krążenia. Najlepszy miód rzepakowy kupimy w maju i w czerwcu.

Wykorzystać rzepak jak najlepiej

Rzepak jest jedną z bardziej kalorycznych roślin i Jego wysoka kaloryczność czyni z niego ważny surowiec energetyczny w produkcji biopaliw. Biopaliwa z rzepaku powstają z produktów ubocznych produkcji oleju, czyli m.in. śruty rzepakowej, wytłoków czy glicerolu. Według prognoz, światowe zapotrzebowanie na rzepak będzie ciągle wzrastać, a jego największym producentem pozostanie Unia Europejska.

Śruta poekstrakcyjna stanowi ponadto bogatą w białko paszę dla zwierząt, natomiast otrzymana po wytłaczaniu oleju słoma jest wykorzystywana w przemyśle, np. do produkcji płyt pilśniowych.

Rzepak to cenna roślina uprawna, ważna dla polskiej i europejskiej gospodarki rolnej. Z punktu widzenia konsumenta, rzepak jest przede wszystkim źródłem taniego, ale i wartościowego oleju, a także kremowego miodu.

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy