Firmy mogą się starać o pożyczki na rozwój turystyki

Podlaskie mikro-, małe i średnie firmy mogą się starać o preferencyjne pożyczki na rozwój turystyki

Można dostać do 1 mln zł z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021-2027- poinformowała PAP w poniedziałek Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego w Białymstoku, która będzie udzielać tych pożyczek.

Łączna kwota na te pożyczki w Podlaskiem to 33,3 mln zł z czego 25,5 mln zł to pieniądze z UE – poinformowała w poniedziałek PAP dyrektor Funduszu Pożyczkowego w Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego Agnieszka Kurajew.

Jak informowało wcześniej w komunikacie ministerstwo funduszy i polityki regionalnej, pożyczki są przeznaczone na inwestycje np. na rozwój pensjonatów, restauracji, wypożyczalni kajaków czy parków linowych. Pożyczki są też na wprowadzanie nowych produktów, procesów, innowacje marketingowe.

„W ramach projektu udzielimy preferencyjnych pożyczek w szczególności na rozbudowę przedsiębiorstwa, dokonanie zasadniczych zmian w działalności i inwestycje w nowe wyposażenie i sprzęt. Efektem działań powinno być wprowadzenie na rynek nowych lub ulepszonych produktów lub usług” – poinformowała Agnieszka Kurajew.

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego szacuje, że w regionie z pożyczek skorzysta ok. 60 przedsiębiorstw.

Pożyczki mają stałe oprocentowanie: 2 lub 1 proc., są bez prowizji, karencja w spłacie kapitału – do 12 miesięcy, okres spłaty to maksymalnie 7 lat. Pożyczki będą udzielane w ramach tzw. pomocy de minimis.

Pożyczki na rozwój turystyki z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021-2027 są dostępne dla firm we wszystkich regionach, które korzystają z tego programu. To województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie i mazowieckie oprócz Warszawy i ościennych powiatów. Inwestycje z pożyczek powinny być zrealizowane w tych regionach.

W poszczególnych regionach są wybrane podmioty, które przyjmują wnioski o pożyczki.

Ministerstwo funduszy informowało wcześniej, że łączna pula środków na te pożyczki to 100 mln euro. Dodano, że kwota może być wyższa do 2029 r. ze względu na spłaty pożyczek, bo pieniądze będą do projektu w ten sposób wracać. Resort informował też wcześniej, że termin spłat pożyczek mogą uwzględniać sezonowość w turystyce. Firma może wnioskować nawet o dwie pożyczki.(PAP)

 

Red. M. L.

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy