Prokuratura wyjaśnia okoliczności niszczenia dokumentów i innych rzeczy migrantów w placówce SG

Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce ustala, czy doszło do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych i zniszczenia dokumentów na terenie placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych (Podlaskie), przy granicy z Białorusią

Znaleziono tam m.in. nadpalone dokumenty tożsamości czy zniszczone telefony komórkowe.

Ostrołęcka prokuratura nadzoruje śledztwo w sprawie dotyczącej podejrzeń przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych i niszczenia dokumentów – poinformowała PAP w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce Elżbieta Edyta Łukasiewicz.

Zostało ono zainicjowane czynnościami przeprowadzonymi przez Biuro Spraw Wewnętrznych SG. Śledztwo zostało wszczęte najpierw przez Prokuraturę Rejonową w Hajnówce, a następnie – na jej wniosek, by uniknęła ona zarzutu braku bezstronności – decyzją Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, przekazane w październiku ub. roku do Prokuratury Rejonowej w Ostrołęce.

Pierwsze informacje o tym śledztwie pojawiły się kilka dni temu w mediach społecznościowych. W poniedziałek prokuratura potwierdziła, że takie postępowanie jest prowadzone. Prowadzone jest „w sprawie”, czyli dotąd nikomu nie postawiono żadnych zarzutów.

Funkcjonariusze BSW znaleźli na terenie placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych beczkę, w której były nadpalone dokumenty. Jak poinformowała prokuratura, był to paszport i inny zagraniczny dokument tożsamości, spalone i częściowo stopione telefony komórkowe, tzw. „wyłamki” po kartach SIM, wydrukowany bilet lotniczy oraz stopione, częściowo połączone ze sobą dwa portfele.

„Ponadto w wyniku podjętej penetracji terenu, w jednym z kontenerów na śmieci, ujawniono uszkodzony telefon komórkowy, etui na telefon typu SLIM, pusty portfel, tzw. „wyłamki” po karcie SIM oraz dwie karty płatnicze wydane na obcokrajowca” – dodała prokuratura.

Zastrzega, że dla dobra sprawy nie może udzielać na razie szczegółowych informacji.

„Jeśli dobro postępowania nie będzie stało na przeszkodzie, o szczegółach prowadzonego postępowania poinformujemy opinię publiczną i przedstawicieli mediów” – dodała prok. Łukasiewicz.

Straż Graniczna nie chce komentować sprawy, odsyła do prokuratury prowadzącej śledztwo.

Placówka SG w Dubiczach Cerkiewnych odpowiada za ochronę części granicy z Białorusią w Podlaskiem. To jeden z odcinków, gdzie od ponad dwóch lat notowane są próby nielegalnego przekraczania granicy i zatrzymywani są migranci.(PAP)

Red. M. L.

Fot. stock.adobe.com

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy