Gorąco na Sejmowej Komisji Rolnictwa o Bielmleku

Gorąco na Sejmowej Komisji Rolnictwa o Bielmleku

Było nazywanie prezesa złodziejem, podniesione głosy, emocje  i alarmowanie o trudnej sytuacji rolnictwa. Tytuł spotkania to „Informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego w sprawie działań podejmowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w związku z wykrytymi nieprawidłowościami dotyczącymi działalności spółek Eskimos i Bielmlek”. Na postkaniu byli obecni minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, prezes Bielmleku Tadeusz Romańczuk, poseł PSL Stefan Krajewski, poseł PiS Kazimierz Gwiazdowski.

Sprawa Bielmleku na Sejmowej Komisji Rolnictwa

Krzysztof Tołwiński z Konfederacji podczas spotkania wskazywał na niegospodarność w bielskiej spóldzielni.

,,Wielomilionowa inwestycja w  nową linię produkcyjną była nietrafiona, bo od razu było wiadomo, że zabraknie surowca. Mleka czyli surowca brakuje w Mlekovicie, Mlekpolu i Mońkach. Wydoić się z Litwy już nie da!”  wskazywał podniesionym głosem Krzysztof Tołwiński.

,,Jesteśmy zagrożeni jako polskie rolnictwo” dodał na koniec wypowiedzi Tołwiński.

,,Jeśli litr mleka będzie kosztował 1.30 to zakłady się nie utrzymają.  Młodzi rolnicy nie chcą gospodarować ze względu na małą opłacalność”.- ostrzegali  obecni na komisji rolnicy

Inni działacze rolniczy zarzucali, że spotkanie komisji  zostało zwołane w celach politycznych z inspiracji PO i Konfederacji, żeby osłabić rząd.

Były też opinie, że atak na Bielmlek jest spowodowany tym, że prezesem spółdzielni jest były senator PiS i były wiceminister rolnictwa Tadeusz Romańczuk.

Po przerwie o 11.30 komisja kontynuowała obrady…

Odpowiedź ministra

Minister Jan Krzysztof Ardanowski podziękował Tadeuszowi Romańczukowi, że podpowiedział mu jak pomóc Spółdzielni Bielmlek. Przychylił się do opinii, że niemożliwe że wieloletni prezes spółdzielni mógł działać na jej niekorzyść.

Udzielenie pomocy polskim firmom według ministra rolnictwa powinno być obowiązkiem państwa. Decyzję ( o pomocy Bielmlekowi  przyp. red.) podjąłem ja,  ale wykonali urzędnicy KOWR.

Poseł Dorota Niedziela z Platformy Obywatelskiej pytała czy cała kwota pomocy BOŚ – 30 milionów została przekazana rolników.

,,Zgodnie z zapisami banku BOŚ tak pieniądze ( 30 milionów) zostały rozdysponowane jak było zapisane w umowie „- odpowiedział prezes Bielmleku Tadeusz Romańczuk

Pojawił się też zarzut, że przedstawiciele Agrounii szarpali przy drzwiach posła.

 

Red. OKO

Fot. Print screen ITV Sejm -transmisje

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy