Meteorolog IMGW: W czwartek na północy Polski słońce, na południu deszcz

W północnej i środkowej Polsce procesje Bożego Ciała przejdą w pełnym słońcu

Mieszkańcom południa świętowanie popsuje wyż o imieniu Heinrich. Niestety taki podział utrzyma się przez cały długi weekend – mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Mieszkańcy województw północnych i środkowych nie muszą zabierać parasoli idąc na procesje Bożego Ciała, chyba że chcą się osłonić przed słońcem. Tam będzie słonecznie i ciepło, a temperatura do 28 stopni.

„Nie zdziwię się, gdy słupki na termometrach zatrzymają się przy 29” – podkreśla Walijewski.

Wysokie temperatury będą w Lubuskiem, Wielkopolsce, woj. kujawsko-pomorskim, na północnym Mazowszu, a także w woj. warmińsko-mazurskim.

W pozostałej części kraju nieco chłodniej.

„Na południe wkroczył już niż Heinrich i sprowadził do Polski nieco bardziej wilgotne powietrze, a co za tym idzie również chłód. Będzie tam przeważnie od 20 do 23 st. C. Takich temperatur należy się spodziewać od województwa śląskiego, poprzez świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie” – przewiduje.

W południowej części kraju z rana może być jeszcze całkiem miło. Jednak po południu trzeba się przygotować na deszcz i burze. Może spaść miejscami do 30 litrów wody na mkw.

„To dużo, bo stanowi to jedną trzecią średnich miesięcznych opadów w tym regionie. Jeżeli taki deszcz spadnie na miasto, to mogą być problemy” – ostrzega rzecznik IMGW.

Zapowiada, że „hydrolodzy będą wydawać ostrzeżenie, szczególnie dla mniejszych cieków wodnych przed krótkotrwałymi wezbraniami”.

„Jeżeli ktoś będzie odpoczywał na południu nad rzekami, to nich uważa i nie rozbija namiotu blisko brzegu” – radzi.

Porywy wiatru do 70 km/h.

Popada delikatnie na południu Mazowsza oraz woj. podlaskiego

Pogoda w pozostałe dni długiego weekendu będzie podobna, z tym tylko, że strefa burz będzie się przesuwała. W piątek więcej chmur pojawi się na Opolszczyźnie, w woj. świętokrzyskim, mazowieckim i podlaskim.

„Na Podlasiu może zagrzmieć, ale nie będzie już tak groźnie” – wskazuje Walijewski.

Na północy cieplej. W woj. lubuskim – 29, w zachodniej Wielkopolsce również. W pozostałej części tego województwa, a także w woj.: zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, aż po warmińsko-mazurskie – 28 stopni. Chłodniej nad morzem – od 16 do 19 st. C. Na południu na obszarach podgórskich do 18 st., a od Opolszczyzny po Lubelszczyznę od 22 do 23 stopni.

„W sobotę ciut chłodniej, bo przeważnie temperatura od 22 do 27 st., na krańcach zachodnich 28. Schemat ten sam, na południu burze z intensywnymi opadami – do 30 mm/mkw, na północy słonecznie” – zapowiada rzecznik IMGW.

W niedzielę jeszcze trochę chłodniej, szczególnie na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu – od 20 do 21 st. Na pozostałym obszarze termometry pokażą od 23 do 26 st., w Zachodniopomorskim do 27. (PAP)

Red. M.L

Fot. Pixabay

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Deszczu!

Natura lubi się wygrzewać w słońcu,
ale wodę lubi też!
Niechże spadnie w końcu
jakiś ulewny deszcz!
Każdy w pogodzie szuka czegoś dla siebie.
Ktoś szuka słońca, ktoś chmur na niebie.
Ktokolwiek pogodą steruje
niech równowagę utrzymuje!
Równowaga w przyrodzie musi być!
Przecież trzeba normalnie żyć!

Trzeba inwestować w deszcz!

Żeby tak z kropli wydobyć ocean…

Partnerzy