Nie zostawiaj śmieci w lesie!

Od poniedziałku, 20 kwietnia 2020 roku rozpoczyna się pierwszy etap stopniowego zdejmowania nałożonych przez rząd, w związku z epidemią koronawirusa, obostrzeń. Między innymi otwarte będą lasy, parki, bulwary, skwery a także tereny zielone.

Jednak – jak powiedział premier Mateusz Morawicki: „Nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji, do bardzo szerokich wyjść. To ma być zwiększony komfort zdrowia psychicznego dla ludzi i tak do tego podchodzimy” – zaznaczył premier.

Niestety nie dla wszystkich celem wyprawy do lasu jest chęć pobycia na łonie natury. Niektórzy w lesie spacerują, oddychają świeżym powietrzem, słuchają śpiewu ptaków…  Inni zaś las traktują jako świetne miejsce do… składowania śmieci.

Niedawno do Nadleśnictwa Czarna Białostocka wpłynęła informacja, że na jedną z okolicznych żwirowni, bezpośrednio przylegających do terenów leśnych, przywieziono dużą ilość odpadów.

– Folie, styropian, rury PCV oraz gruz wylądowały na żwirowni przylegającej do lasów białostockiego Nadleśnictwa Czarna Białostocka. Strażnicy leśni zauważyli dwóch mężczyzn, którzy „utylizowali” odpady. Do Część śmieci została już rozdrobniona w kruszarce i wrzucona do przygotowanego wcześniej dołu. Dzięki interwencji Straży Leśnej sprawcom nie udało się dokończyć „utylizacji”. Teren nieopodal żwirowni jest obszarem ochrony pośredniej ujęcia wody podziemnej – mówi Jarosław Krawczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Obecnie postępowanie w tej sprawie prowadzi policja.

Nie jest tak, że pilnujemy tylko lasu. Jeżeli coś dzieje się w pobliżu nie odwracamy głowy. Zwłaszcza gdy teren jest obszarem ochrony pośredniej ujęcia wody podziemnej i istnieje realne zagrożenie zanieczyszczenia środowiska” – informują leśnicy.

Leśnicy z Nadleśnictwa Czarna Białostocka na swoim fanpage’u zamieścili ogłoszenie, iż poszukują pewnego „artysty malarza”, który upiększył tablicę na Ścieżce Szlakiem Powstania Styczniowego.

‼️Poszukiwany „artysta malarz” ‼️
Prosimy osobę która upiększyła tablicę na Ścieżce Szlakiem Powstania Styczniowego o zgłoszenie się do nadleśnictwa w celu podpisania dokumentów.
Z uwagi na ograniczenia w przemieszczaniu się można również przesłać cv z dotychczasowymi osiągnięciami, jednakże prosimy o załączenie zdjęcia bez maski. 

fot. W. J.Rudnik & Maciek

 

Zagadka leśników!

 

„Jedna puszka po piwie waży 17 gram.
Jeżeli cena na skupie surowców wtórnych za kilogram puszek wynosi 2 zł za 1 kg to ile trzeba zdać takich puszek aby otrzymać 500 zł?
Zapewne grupa znajomych którzy postanowili w lesie odpocząć i przy okazji kontemplując piękno otaczającej przyrody i nadchodzącej wiosny  takich zagadek matematycznych nie rozwiązywała.
Gdy tylko ukoili swoje zmysły i zaspokoili pragnienie udali się do swoich domów by poddać się kwarantannie.
Niestety gdy opuszczali leśne ostępy zapomnieli zabrać tego i owego!
My to znaleźliśmy. Tajnymi sposobami ustaliliśmy jednego z imprezowiczów. Wystosowaliśmy zaproszenie i na koniec wręczyliśmy druki do opłacenia przelewu na 500 zł.
Oczywiście musiał również zabrać to co zostawił.
Pomożecie policzyć ile puszek trzeba zawieźć na skup by pokryć koszty???

Leśnicy apelują!


„Drogi „turysto” ‼️
Masz szansę wrócić i zabrać to co zostawiłeś. Możesz też poczekać aż, przejrzymy nagrania z foto pułapek i dostaniesz „zaproszenie” do Straży Leśnej.
Masz wybór. Wybierz mądrze i następnym razem odwiedzając las nie zostawiaj śladów swego pobytu”.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Nadleśnictwo Czarna Białostocka

RDLP w Białymstoku / Nadleśnictwo Czarna Białostocka

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy