Pierwsza w Białymstoku miejska pasieka już gotowa


Pięć uli, w tym cztery zabytkowe, stanęło na skwerze przy ul. Augustowskiej, w pobliżu Galerii Białej. I już mieszkają w nich pszczoły.

Utworzeniem pasieki zajął się doświadczony pszczelarz Mikołaj Mak, który długo uprawia swój zawód i doskonale zna wszelkie jego tajniki, a przede wszystkim tradycje pszczelarstwa na Podlasiu.

Zadaniem pana Mikołaja było wyremontowanie czterech zabytkowych uli pochodzących z różnych rejonów Podlasia. Historia jednego z nich sięga ok. 100 lat i jest to najcenniejszy eksponat w białostockiej pasiece. Dla porównania ustawiony został również ul współcześnie używany przez pszczelarzy.

Pomysł utworzenia pierwszej pasieki na terenie Białegostoku powstał, kiedy zakładaliśmy łąki kwietne, to naturalna kontynuacja tamtego projektu. Myślę, że jest to dobry sposób na promocję pszczelarstwa oraz walkę ze zjawiskiem masowego wymierania tych pożytecznych owadów” – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Pierwsza białostocka pasieka miejska stanęła w okolicy skweru przy ul. Augustowskiej

Dla bezpieczeństwa ule zostały ustawione za rzeką. Można je obserwować, ale nie będzie do nich bezpośredniego dostępu. Wokół uli znajdują się założone w tym roku łąki kwietne i pola słonecznikowe. Dodatkowo na skwerze zostaną posadzone drzewa owocowe i krzewy obficie kwitnące, a także rośliny miododajne. To zapewni pszczołom wystarczającą ilość pożywienia od początku wiosny do później jesieni.

 

Red. M.L.

Fot. UM Białystok

Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy