Po porozumieniu miasta z IMGW są szanse na budowę hali widowiskowo-sportowej w Białymstoku

Otwarta jest droga do ponownego uzyskania pozwolenia na budowę w Białymstoku hali widowiskowo-sportowej i rozpoczęcie tej inwestycji – wynika z informacji przekazanej w poniedziałek białostockim radnym przez magistrat

Miasto doszło do porozumienia z IMGW, potrzebnego do uzyskania pozwolenia.

W Białymstoku nie ma hali widowiskowo-sportowej z prawdziwego zdarzenia, a rozgrywki ligowe m.in. drużyn siatkarskich czy koszykarskich odbywają się w halach szkolnych. Od lat planowana jest inwestycja na Krywlanach. Mowa jest o obiekcie na ok. 6,4 tys. miejsc (w tym 5 tys. miejsc na trybunach stałych). Obecny koszt takiej inwestycji nie jest znany. Kilka lat temu była mowa o kwocie ok. 400 mln zł.

Dotychczas miasto na przygotowanie tej inwestycji wydało ok. 3,69 mln zł m.in. na opracowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie decyzji środowiskowej i inwentaryzację zieleni.

Kilka lat temu magistrat uzyskał pozwolenie na budowę tej hali. Stroną postępowania był Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), który zgłosił zastrzeżenia do planowanej inwestycji, bo ma w pobliżu zlokalizowany tzw. ogródek meteorologiczny. W tej sytuacji wojewoda podlaski uchylił pozwolenie na budowę i nakazał całe postępowanie przeprowadzić jeszcze raz. Miasto tę decyzję zaskarżyło do sądu administracyjnego, ale ten podtrzymał zastrzeżenia wojewody.

 

Projekt hali widowiskowo–sportowej w Białymstoku; źródło: bialystok.pl

 

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miasta Białystok prezydent Tadeusz Truskolaski przedstawił stan prac związanych z tą inwestycją. Poinformował, że udało się dojść do porozumienia z IMGW, dzięki któremu możliwe jest wznowienie starań o pozwolenie na budowę.

Przedstawił projekt nowego porozumienia z IMGW.

Zastępca dyrektora departamentu inwestycji Urzędu Miasta w Białymstoku Marzena Pul poinformowała radnych, że w lutym 2022 roku miasto otrzymało nową, prawomocną decyzję środowiskową. Wyjaśniała też, jak wyglądała sprawa tzw. ogródka meteorologicznego, jego nowej lokalizacji (na działce należącej do miasta) i rozmowy w tej sprawie z IMGW. Wyraziła nadzieję, że w najbliższych miesiącach miasto uzyska ponowne pozwolenie na budowę.

Przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi pojawił się pomysł budowy innej hali – przy Politechnice Białostockiej. Uczelnia otrzymała wtedy obietnicę dofinansowania takiej inwestycji kwotą ponad 105 mln zł z ministerstwa sportu. Według ówczesnych zapewnień, obiekt miałby pomieścić 5 tys. widzów i powstać do końca 2026 roku. Miałby spełniać przede wszystkim funkcje sportowe.(PAP)

 

Red. M. L.

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy