Podlaskie bociany zbierają się do odlotu. Czy to już początek jesieni?

Na podlaskich łąkach zbierają się bociany. To pierwszy zwiastun końca lata.

Połowa sierpnia to według przyrodników początek jesieni. Ptaki szykują się do odlotu na południe, żeby uniknąć  zimowego chłodu. Bociany zaczynają się zbierać w zgrupowania zwane sejmikami, żeby- jak kiedyś wierzono- naradzić się i opracować strategię przelotu.

Bocianie sejmiki można zaobserwować na łąkach i polach. To dla obserwatorów prawdziwe widowisko, bo kilkadziesiąt, a nawet sto bocianów w jednym miejscu robi wrażenie. To ostatnia okazja, żeby podziwiać te ptaki zanim odlecą, na kolejne trzeba czekać do wiosny. Już w marcu pojawiają się pierwsze osobniki- najczęściej samce, które przylatują przed samicami by zająć najlepsze gniazdo jak najbliżej żerowiska. Konkurencja jest duża, więc często dochodzi do walk pomiędzy samcami, czy podkradania materiałów na gniazdo. Bociany w ciągu sezonu letniego wyprowadzają jeden łęg. Samica zazwyczaj składa do sześciu jaj, ale bociania para rzadko odchowuje sześć piskląt.

Odloty migracyjne bocianów zaczynają się od połowy sierpnia. Ptaki, które możemy oglądać na naszych łąkach migrują wzdłuż morza Czarnego w kierunku Afryki. Podróż może trwać nawet do dwóch miesięcy.

 

Red. RoshEe

Fot. E.Roszak

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy