Podlaskie. Kurierzy nielegalnych migrantów skazani na więzienie i grzywny


Wyrok skazujący w sprawie organizowania nielegalnego przekraczania granicy

Na kary więzienia i grzywny skazał sąd w Bielsku Podlaskim dwóch Polaków oskarżonych o pomoc nielegalnym migrantom w przekraczaniu granicy z Białorusi do Polski.

Zarzuty objęły transport łącznie 61 osób z terenu przygranicznego w głąb kraju. Za przewóz jednej kierowca dostawał 1 tys. zł.

O wyroku poinformowała w czwartek (2.02) rzecznik Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz. Postępowanie przygotowawcze było prowadzone przez funkcjonariuszy placówki SG w Czeremsze (Podlaskie), pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Bielsku Podlaskim.

Śledztwo zaczęło się od zatrzymania w październiku 2021 roku busa w miejscowości Grabowiec. Patrol SG zatrzymał do kontroli auto, którego wygląd wzbudził podejrzenia. Bus miał bardzo obniżone zawieszenie, jakby kierowca wiózł bardzo ciężki ładunek.

Kierowcą był 27-letni Polak. Okazało się, że w części ładunkowej przewozi 37 nielegalnych imigrantów, pochodzących z Syrii i Iraku. Na widok funkcjonariuszy zaczęli oni demolować pojazd. Straż Graniczna poprosiła o pomoc policję, by nie doszło do ucieczki nielegalnych migrantów. Okazało się, że cała grupa nielegalnie przekroczyła polsko-białoruską granicę i została odebrana przez tzw. kuriera, który miał ich przewieźć w kierunku granicy Polski z Niemcami.

Ostatecznie w śledztwie zarzuty usłyszało dwóch Polaków – mieszkańców województwa mazowieckiego. Byli oskarżeni o to, że wspólnie i w porozumieniu zorganizowali co najmniej trzy transporty z migrantami, łącznie przewożąc 61 cudzoziemców.

„Jak wynika z wyjaśnień złożonych przez podejrzanych, motywem popełnienia zarzucanych im czynów była chęć zysku. Za przewiezienie jednej osoby kierowca otrzymywał zapłatę 1 tys. zł – dodała mjr Zdanowicz.

Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim skazał oskarżonych na kary ośmiu miesięcy oraz jednego roku więzienia; obaj mają też zapłacić łącznie 7,5 tys. zł grzywny. Wyrok jest częściowo prawomocny – obrońca jednego ze skazanych złożył wniosek o uzasadnienie wyroku, co może być zapowiedzią apelacji na korzyść jego klienta.

Jak podał Podlaski Oddział SG, w 2022 roku jego funkcjonariusze zatrzymali 362 osoby podejrzane o organizowanie i pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy z Białorusi do Polski. Od początku tego roku było to 51 osób. (PAP)

Red. M. L.

Fot. POSG

POSG / PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy