Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zaprasza na Zapusty w Skansenie-film

To niepowtarzalna okazja, by poczuć atmosferę karnawału na podlaskiej wsi. Takiego jak przed laty – z korowodem przebierańców, obrzędami towarzyszącymi ostatkom. Z pączkami, faworkami, tańcami i muzyką… 

Jak dawniej wyglądały zapusty na podlaskiej wsi? Kolorowo i radośnie. Najważniejsze było odpowiednie przebranie. Miało rozśmieszać, ale też przenosić wszystkich biorących udział w zabawie do innej, magicznej rzeczywistości. Ludzie przebierali się za zwierzęta: bociana, niedźwiedzia czy kozę, za postacie „nie z tego świata”, jak diabeł, anioł czy śmierć. Czasem mężczyźni przebierali się za kobiety i odwrotnie.
Na tegorocznych „Zapustach w Skansenie” wspólną zabawę poprowadzą zespoły ludowe z okolic Knyszyna i Moniek: Knyszynianki, Trzciannianki, Pogodna Jesień i Kompania Męska. Przypomną dawne zwyczaje towarzyszące ostatnim chwilom karnawału: skoki przez kłodę, zabawę ze stęporą, szorowanie popiołem garnków, żeby nie została na nich nawet odrobina tłuszczu gdy nadejdzie Wielki Post. Ostatkom towarzyszy myśl o zbliżającym się Wielkim Poście, ale też oczekiwanie na nadejście wiosny. Stąd zwyczaj palenia słomianej kukły, która jest symbolem zimy.

Podczas zapustów nie może zabraknąć tłustych smakołyków

Na przykład pączków i faworków, bo przecież trzeba się najeść do syta przed czterdziestodniowym postem. Nie może też zabraknąć muzyki. Tym razem na „Zapustach w Skansenie” do tańca zagra Kapela Batareja mająca w swoim repertuarze muzykę ludową z różnych regionów Polski. Członkowie zespołu grają na instrumentach, które można było usłyszeć przed laty na wiejskich zabawach: skrzypcach, akordeonie, cymbałach czy barabanie. Atrakcji będzie co niemiara.

A tak było rok temu:

„Gdyby ktoś mimo wszystko poczuł niedosyt, zapraszamy na warsztaty, podczas których będzie można zrobić sobie karnawałową maskę” – czytamy na fanpage’u Podlaskiego Muzeum Kultury.

 

Zapusty w Skansenie już w ostatnią niedzielę lutego (23.02.), w samo południe, w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Wstęp wolny.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
Wasilków, ul. Leśna 7

Do skansenu można dojechać autobusem Białostockiej Komunikacji Miejskiej linii 102 (strefa I), jak również ścieżką rowerową od granic miasta Białegostoku.

 

Red. M.L.

Fot. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy