Ponad 150 tys. dzieci i młodzieży w regionie rozpocznie w piątek wakacje

Ponad 150 tys. dzieci i młodzieży z woj. podlaskiego rozpocznie w piątek wakacje – poinformował wojewoda Jacek Brzozowski. Razem ze służbami apelował w środę o bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku

Służby zapowiadają też kontrole miejsc wypoczynku, autokarów czy kąpielisk.

„Już w piątek, za dwa dni, ponad 152 tys. dzieci w województwie podlaskim rozpocznie czas, który jest długo wyczekiwany, czyli okres wakacji. To jest ten radosny i wspaniały czas, który powinien przebiegać, z punktu widzenia dzieci i młodzieży, w sposób bezpieczny” – mówił Brzozowski na środowej konferencji prasowej w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.

Wyraził nadzieję, że służby, które są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa, ten bezpieczny wypoczynek zapewnią bez względu na to, czy jest on zorganizowany czy też nie, aby był to dla dzieci czas beztroski.

Brzozowski mówił, że wcześniej w środę odbyło się spotkanie ze wszystkimi służbami i instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w wakacje. Podkreślił, że zależy mu, aby służby działały w sposób zorganizowany, odpowiedzialny i aby działania były skoordynowane.

Wojewoda życzył dzieciom i młodzieży wspaniałych i bezpiecznych wakacji.

Podlaska kurator oświaty Agnieszka Krokos-Janczyło zaapelowała do rodziców o sprawdzanie, gdzie i jak mają wypoczywać dzieci. Zachęcała też do sprawdzania zorganizowanych form wypoczynku i ich organizatorów w tzw. bazie danych. Mówiła, że kuratorium będzie kontrolować miejsca wypoczynku. Zapowiedziała, że będzie to ok. 20 proc. wszystkich zgłoszeń, a kontrole obejmą formy zgłoszone po raz pierwszy oraz te, w których stwierdzono nieprawidłowości w latach ubiegłych.

Kurator zwróciła też uwagę na bezpieczeństwo dzieci w sieci, ponieważ – jak mówiła – wiele młodych osób spędzi wakacje przed ekranami komputerów i telefonów.

„Pamiętajmy, że bezpieczeństwo dzieci w sieci jest szalenie istotne” – dodała.

Swoje kontrole podczas konferencji zapowiedzieli przedstawiciele sanepidu, policji, straży pożarnej i Inspekcji Ruchu Drogowego. Działania służb będą prowadzone nie tylko w miejscach wypoczynku, ale też na drogach dojazdowych, kąpieliskach, kontrolowane będą autokary. Oprócz kontroli służby i inspekcje zapowiadają też działania edukacyjne.

O zakładanie w trakcie jazdy na rowerze kasków ochronnych zaapelowały w środę do uczniów rozpoczynających wakacje władze samorządu województwa podlaskiego z marszałkiem Łukaszem Prokorymem, podlaska kurator oświaty, policjanci. Z hasłami nawiązującymi do podlaskiej przyrody a wygenerowanymi z wykorzystaniem sztucznej inteligencji: „kask niegRysie!”, „jedź łośtrożnie”, „njeleń się” (ilustrowanymi zwierzętami) przypominali młodym ludziom, że kask to większe bezpieczeństwo i myśląc o tym bezpieczeństwie należy go używać. To akcja „Podlaskie jeżdżę w kasku”, o której mówili w środę na spotkaniu przy Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku dzieciom ze szkół w Augustowie i Białymstoku.(PAP)

 

Red. M. L.

Fot. PUW

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy