Program Maluch+: kolejne umowy podpisane

W czwartek (21.09) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał kolejne umowy z samorządami, które złożyły wnioski do programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH+”. 10 gmin – wśród nich m.in. Miasto Suwałki i Gmina Choroszcz – utworzy 311 nowych miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych za ponad 12,5 mln zł. Ponad 13,3 mln zł otrzyma na funkcjonowanie miejsc, które już istnieją.

Edycja programu „MALUCH+” na lata 2022-2029 jest wyjątkowa. Rząd przeznaczył na nią prawie 5,5 mld zł ze środków europejskich oraz środków krajowych.

Wszystkie wnioski, które wpłynęły do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego od samorządów i podmiotów niepublicznych, uzyskały naszą pozytywną opinię. Po akceptacji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej mamy do podpisania 33 umowy z jst i 42 z pozostałymi podmiotami. Chcemy na terenie naszego województwa utworzyć 3 tysiące nowych miejsc opieki. Wnioskowana kwota dofinansowania to 176 mln zł – mówił na konferencji prasowej wojewoda podlaski.

Głównym celem nowej edycji programu Maluch+ była likwidacja „białych plam”, czyli obszarów, na których obecnie nie działają żadne instytucje opieki nad maluchami. Dzięki wsparciu rządu liczba takich gmin w województwie podlaskim zmniejszy się z 78 do 64. Program, w odróżnieniu od poprzednich edycji, teraz ma charakter wieloletni.

Trwa nabór ciągły do programu Maluch+

Wojewoda podlaski przypomniał, że trwa nabór ciągły do programu Maluch+.

Program ma charakter otwarty, dlatego zachęcam samorządy, które do tej pory nie złożyły wniosku albo z tego zrezygnowały, aby jeszcze do niego przystąpiły za naszym pośrednictwem. Mam nadzieję, że rozważą to szczególnie te gminy, na terenie których nie ma jeszcze żłobków czy klubów dziecięcych – mówił wojewoda.

Wnioski można składać do końca 2025 r. lub do momentu wyczerpania środków lub osiągnięcia wskaźników.

 

 

Red. OKO

Fot. Podlaski Urząd Wojewódzki

na podst. materiałów prasowych UW

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy