Przedszkolaki świętują 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka

Przedszkolaki świętują 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka

W 1989 roku światowi przywódcy podjęli historyczne zobowiązanie wobec dzieci na świecie i przyjęli Konwencję o prawach dzieci. 16 polskich miast i ponad 3000 placówek edukacyjnych dołączyło do inicjatywy UNICEF Polska i zorganizowało obchody 30. rocznicy uchwalenia tego dokumentu. W akcję włączyli się również nauczyciele i dzieci z białostockich placówek. W środę 20 listopada 2019 r. podopieczni Przedszkoli Samorządowych nr 12, 25 i 52, wzdłuż ulicy. M. C. Skłodowskiej, utworzyli „łańcuch przyjaźni”. Wszystko po to, by  wspólnie świętować ten radosny, ale niosący niezwykle ważne przesłanie dzień.

Gdynia, Sopot, Gdańsk, Gryfino, Koszalin, Lublin, Piastów, Poznań, Siemiatycze, Śrem, Szczecin, Trzebnica, Wałbrzych, Wrocław i oczywiście Białystok, podobnie jak wiele innych miast na całym świecie, celebrują obchody tego dnia. Metropolie będą m.in. podświetlały na niebiesko budynki użyteczności publicznej, zorganizują spotkania włodarzy miast z dziećmi i młodzieżą oddając im głos i wsłuchując się w ich potrzeby, przygotują wystawy prac plastycznych i spotkania eksperckie dotyczące praw dziecka. Działania te z jednej strony stanowią wyraz wspólnego świętowania, ale z drugiej pokazują, że miasta doceniają swoich najmłodszych obywateli oraz pragną budować dla nich przyjazną przestrzeń.

„Bardzo cieszymy się, że tak wiele miast na całym świecie, w tym w Polsce, zdecydowało się dołączyć do obchodów 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Zapisy zawarte w Konwencji są podstawą działalności UNICEF, który robi wszystko, aby stanowiły one kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci. Jestem pod wrażeniem skali zaangażowania polskich szkół i przedszkoli w celebrowanie rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. To niezwykle budujące, że tyle placówek dostrzega znaczenia praw dziecka i chce propagować te treści wśród swoich podopiecznych. Cieszymy się, że nauczyciele i uczniowie chcą świętować ten dzień wspólnie z UNICEF” – powiedział Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Niebieski łańcuch przyjaźni

Dziś dzieci z grupy Króliczków, Kłapouszków i Mądrych Sówek z PS nr 52, mimo niesprzyjającej aury, radośnie przemaszerowały na jedną z głównych ulic naszego miasta, by tam, wspólnie z koleżankami i kolegami z PS nr 12 i 25 utworzyć „łańcuch przyjaźni”. Wszyscy ubrani na niebiesko i z niebieskimi rekwizytami.

„W naszym przedszkolu przez cały tydzień są uroczystości związane z 30. rocznicą uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Nauczyciele przez cały tydzień prowadzą zajęcia o tematyce dotyczącej praw dziecka. A dzisiaj chcemy pokazać mieszkańcom miasta, a przede wszystkim naszego osiedla, że dzieci znają swoje prawa, a my również znamy ich prawa i przestrzegamy ich” – podkreślała Jolanta Zysk, dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 25 „Kraina Uśmiechu” w Białymstoku.

„Dzieci dla dzieci. Prawa są dla dzieci, dlatego mówią o nich w swoim imieniu. Dzisiaj ubrani na niebiesko utworzyli „łańcuch przyjaźni”. Jesteśmy tu razem z sąsiadującymi z nami przedszkolami – nr 52 i 12” – dodała Bożena Korytko, wicedyrektor „Krainy Uśmiechu”.

A czy dzieci znają swoje prawa?

„Dziecko to osoba, która jeszcze jest w przedszkolu i się uczy” – powiedziała pięcioletnia Pola.

 „Nasz temat tygodniowy to prawa dziecka. Zajęcia były bardzo ciekawe. Przekazaliśmy dzieciom informacje o ich prawach w sposób dla nich przystępny  – były więc wiersze, opowiadania. Wszystko poprzez zabawę. Dzieci fajnie odpowiadały na pytania na temat swoich praw. Prawa swej znają, może nie wszystkie, ale znają. Natomiast obowiązki – niekoniecznie. Na początku twierdziły, że nie mają żadnych obowiązków, ale podczas rozmów okazywało się, że jednak wynoszą śmieci, opiekują się zwierzętami, To też są obowiązki. Chodzenie do przedszkola również jest obowiązkiem. Jednak najważniejszym prawem dziecka jest prawo do zabawy” – uśmiecha się Justyna Kużel z PS nr 52 „Kubusia Puchatka” w Białymstoku.

Aby lepiej przestrzegać praw dzieci, trzeba je lepiej znać

Konwencja o prawach dziecka uchwalona 20.11.1989 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, to najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci na świecie. Mówi o tym, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka. Inicjatorem powstania Konwencji była Polska i to nasz kraj przedłożył jej pierwszy projekt. Do dziś Konwencja jest najszerzej ratyfikowanym na świecie dokumentem z zakresu praw człowieka.

W ciągu 30 lat obowiązywania Konwencji życie dzieci w wielu aspektach zmieniło się na lepsze

O połowę zmniejszył się odsetek niedożywionych dzieci. Przypadki zahamowania wzrostu wśród dzieci poniżej 5. roku życia zmniejszyły się o 41%. Niestety, wciąż miliony dzieci na całym świecie potrzebują pomocy. Ponad 262 mln chłopców i dziewcząt nie chodzi do szkoły. Nadal dzieci z najuboższych rodzin są dwa razy bardziej narażone na śmierć przed ukończeniem 5. roku życia niż ich rówieśnicy z rodzin lepiej sytuowanych.

Obchody 30-lecia Konwencji są okazją, aby przypomnieć o naszym zobowiązaniu do przestrzegania praw dzieci. To także sposobność trwałego zaangażowania, aby słuchać, wspierać i działać z dziećmi i młodzieżą oraz budować przyszłość z tymi, którzy będą ją kontynuować.

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy