Przysięga wojskowa terytorialsów w Supraślu


Szeregi 1PBOT powiększyły się o ponad 100 nowych żołnierzy. W tym roku było to największe powołanie do służby

Dołączacie do 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej w piątą rocznicę funkcjonowania naszej jednostki. Od tej chwili także Wy będziecie tworzyć historię Wojsk Obrony Terytorialnej wnosząc swój wkład w bezpieczeństwo naszego regionu – powiedział do uczestników przysięgi wojskowej w Supraślu płk Sławomir Kocanowski.

Była to trzecia przysięga wojskowa podlaskich terytorialsów w tym roku, ale jednocześnie pierwsza poza terenem wojskowym.

Przybyli mieszkańcy Supraśla, rodziny żołnierzy oraz turyści mogli obejrzeć sprzęt wojskowy – zarówno ten używany przez WOT, jak i 16 Dywizję Zmechanizowaną. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa z Giżycka.

„Bezpieczeństwo państwa i jego obywateli nie jest wartością daną raz na zawsze. Jego zapewnienie to proces, który wymaga wielkiego wysiłku i poświęcenia. Przekonujemy się o tym każdego dnia, patrząc jak nasi ukraińscy sąsiedzi bohatersko stawiają czoła bezprawnej inwazji Federacji Rosyjskiej. Dlatego cieszę się, że wstąpiliście do Wojsk Obrony Terytorialnej – to wyraz Waszego patriotyzmu oraz zrozumienia dla potrzeb Ojczyzny” – napisał w specjalnym liście minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Przysięgę na sztandar 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej (28.05) złożyło 73 ochotników

Są to mieszkańcy województwa podlaskiego, którzy służbę wojskową będą łączyć z codzienną aktywnością. Średnia wieku ochotników wynosi 30 lat. Kobiety stanowią w tej grupie 18%. Wśród nowych terytorialsów są m.in. uczniowie, studenci, ratownik medyczny, członek kadry Polski w futsalu, mistrz województwa podlaskiego w boksie, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, kierowca zawodowy oraz mechanik. Ponadto do terytorialnej służby wojskowej powołanych zostało ponad 30 żołnierzy rezerwy. Oznacza to, że w maju szeregi 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej powiększyły się o ponad 100 ochotników.

Dla nowo powołanych jest to początek drogi, gdyż cały pierwszy cykl szkolenia w WOT trwa 3 lata i jest podzielony na etapy: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający. W tym czasie żołnierze szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych (minimum 2 dni w miesiącu) i zintegrowanych (14 dni -raz w roku).

Red. M.L.

Fot. DWOT

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy