Remont jazów narwiańskich w Babinie i Rzędzianach

Remont jazów narwiańskich w Babinie i Rzędzianach

 

Remont jazów narwiańskich w miejscowości Babino i Rzędziany to kolejna realizacja założeń Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w ramach rozwoju tak zwanej  retencji korytowej.

 To sztandarowy program Wód. Polska jest jednym z krajów, gdzie są bardzo duże deficyty wody. Chcemy w ten sposób powiększyć ilość wody retencjonowanej. Kraj pustynnieje. Retenconujemy tylko około sześć i pół procenta wody. Reszta spływa nam do Bałtyku. Chodzi nam o zwiększenie tej wody, żeby nam nie uciekała – mówi Mirosław Markowski dyrektor Regionalnego Zarządu Wód Polskich w Białymstoku

Przedstawiciele Wód Polskich podpisali w piątek (10.06) umowę z wykonawcą remontu jazów.

Jest problem. Od dwóch, trzech lat mieliśmy tu okresy suszy. Mamy interwencje ze strony rolników, żebyśmy piętrzyli wodę. Nie wszędzie spółki wodne  działają i nie wszystkie działają tak jak powinny, bo to się wiąże ze składkami ze strony rolników – Dariusz Zawadzki Dyrektor Zarządu Zlewni w Białymstoku.

 

Obiekty te powstały w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Piętrzą wodę na Narwi. Jaz w Babinie 1.3 metra a jaz w Rzędzianach o 2,25 metra. Piętrzenie wody przez cały rok odbywa się z 14 dniowymi przerwami aby umożliwić migrację ryb. Są też przerwy na zbiory pokosów traw.

Dzięki tej modernizacji zostaną bardziej uregulowane wody na tym terenie. Rolnicy tutaj borykają się tutaj często z różnym zalaniami. Ten remont wpłynie naprawdę na gospodarkę wodną tej okolicy w bardzo znaczący sposób – przyznaje Robert Wardziński Burmistrz Choroszczy.

Nawodnienie jest podstawą do tego aby na tych gruntach cokolwiek mogło się urodzić i rosnąć  – powiedział obecny na konferencji Mariusz Dudziński Burmistrz Tykocina.

 

Koszt remontu tych dwóch jazów to prawie 9 milionów złotych. Prace mają zakończyć się w drugiej połowie 2023 roku.

 

 

 

 

 

 

Red. Małgorzata Kotarska-Ołdakowska

Fot. Podlaskie24.pl Małgorzata Kotarska-Ołdakowska

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy