Robo-pies na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej

Wyjątkowy  pies pojawił się na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej! Mechatroniczny pies to nowość na tej uczelni. Wbrew pozorom to nie zabawka, ale przede wszystkim nowoczesne narzędzie, które będzie wspierać edukację studentów na kierunkach: automatyka i robotyka oraz mechatronika.

Trwają testy oprogramowania psa, które pozwolą optymalnie wykorzystywać możliwości robota w procesie kształcenia przyszłych inżynierów, m.in. w nauce programowania.

– Najnowszy nabytek Wydziału Mechanicznego – pies, a właściwie – pies mechatroniczny, to urządzenie, które integruje części mechaniczne, części elektroniczne oraz oprogramowanie. Urządzenie to będzie wykorzystywane w laboratoriach prowadzonych na Wydziale Mechanicznym, a zwłaszcza na kierunkach automatyka i robotyka oraz mechatronika – wyjaśnia dr inż. Adam Bajkowski, Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia na Wydziale Mechanicznym.

Co ważne, robo-pies jest w pełni programowalny, można go rozbudowywać o nowe komponenty i dostosowywać do potrzeb edukacji studentów. Dzięki temu będzie stanowił wyjątkowe narzędzie w nauce programowania.

>– Obecnie robot potrafi wykrywać przeszkody i unikać zderzenia z nimi. W planach jest rozbudowanie go o czujnik Lider, co pozwoli wykorzystać funkcjonalność wykrywania, mapowania przestrzeni wokół robota, tak aby jeszcze dokładniej unikać zderzeń z przeszkodami – mówi mgr inż. Michał Falkowski z Wydziału Mechanicznego. Urządzenie ma zachęcić studentów do realizacji własnych mechatronicznych projektów.

Niebawem na Wydziale Mechanicznym zostanie ogłoszony konkurs dla interdyscyplinarnych zespołów na projekt podobnego urządzenia. Technologie zastosowane w interaktywnym psie

Więcej: https://pb.edu.pl/i/3dd4

 

Red. OKO

Fot. Dariusz Piekut Politechnika Białostocka

Politechnika Białostocka

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy