Rozpoczął się protest rolników przy polsko-litewskiej granicy

Rolnicy z północno-wschodniej Polski rozpoczęli w piątek protest przed polsko-litewską granicą w Budzisku

Protest i związane z tym utrudnienia mają potrwać do 7 marca.

Policja poinformowała, że przed przejściem granicznym około 30 osób rozpoczęło protest. Droga obecnie nie została zablokowana.

Wojewoda podlaski w swoim komunikacie zachęca jednak kierowców pojazdów o masie do 7,5 tony, by omijali Budzisko i kierowali się na przejście graniczne w Ogrodnikach.

Wojewoda poinformował, że organizator protestu zapowiedział zablokowanie wjazdu z Litwy do Polski dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 18 ton, z jednoczesnym pozostawieniem przejezdności lewego pasa ruchu.

Głównym celem protestu jest skontrolowanie i ograniczenie przewozu zboża ukraińskiego na Litwę i z powrotem do Polski. Rolnicy oczekują od strony litewskiej wprowadzenia zakazu importu zboża z Ukrainy i wdrożenia przepisów tranzytowych dotyczących zboża, podobnych do tych obowiązujących w Polsce.

Protesty rolników są organizowane w Unii Europejskiej już od kilkunastu dni. Postulaty polskich rolników to m.in. odstąpienie od przepisów Zielonego Ładu, uszczelnienie granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza UE, oraz obrona hodowli zwierzęcej w Polsce.(PAP)

 

Red. M. L.

Fot. GDDKiA Białystok

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy