Sanepid zamyka kolejne kąpieliska w regionie. Tym razem Jezioro Necko w Augustowie

Zakaz kąpieli w jeziorze Necko w Augustowie

Lubisz pływać? Uważaj na sinice. Z tego powodu Sanepid zamyka kolejne kąpieliska w regionie.

Ta sytuacja powtarza się co lato. Co roku z powodu sinic Sanepid zamyka kąpieliska, ponieważ te drobnoustroje są niebezpieczne dla zdrowia. Ich toksyny wywołują uczulenia, zatrucia, a nawet halucynacje.

Sezon na kąpiele w jeziorach i zbiornikach wodnych w pełni. Niestety, wysoka temperatura sprzyja zakwitowi sinic. Kilka dni temu zakwit sinic stwierdzono w jeziorach Hańcza i Wigry. Dziś (9.08) Sanepid stwierdził obecność sinic w jeziorze Necko. Decyzją inspektoratu Sanitarnego, w Augustowie zamknięto kąpieliska oraz miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli.

Nieczynny jest również wyciąg nart wodnych.

Sinice w piątek (5.08) wykryto również w jeziorze Wigry. Od tego czasu zamknięte są tam plaże: PTTK oraz sąsiednia przy Muzeum Wigier w Starym Folwarku.

Zakaz kąpieli obowiązuje także nad zalewem w Zarzeczanach koło Gródka

Szansa na szybkie dopuszczenie kąpieli

W tej chwili nie można określić, jak długo będzie obowiązywał zakaz. Na zakwit sinic wpływ mają między innymi warunki pogodowe. Zmiana pogody, deszcz, czy silniejszy wiatr mogą wpłynąć na zmianę warunków i ponowne dopuszczenie kąpieli. Stan wody w jeziorze Necko monitorowany jest codziennie.

Red. M.L.

Fot. arch. Podlaskie24.pl / UM Augustów

Urząd Miejski w Augustowie

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy